8 Σεπτεμβρίου 2024

Άντεξε… για δύο σετ κόντρα στον Ολυμπιακό

Το «πάλεψε» για δύο σετ ο ΟΠΕΡ αλλά η ανωτερότητα του Ολυμπιακού, τον ανάγκασε στην ήττα με 0-3 σετ μέσα στο «Μελίνα Μερκούρη» για την 18η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ.

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα που αγωνίστηκε χωρίς την Σέρβα Ζούνιτς και την Καλογριδάκη δεν άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων. Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη ήττα, με τις «ερυθρόλευκες» να διατηρούν την πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο κόουτς, Νίκος Ζιώγας προτίμησε να μην ξεκινήσει την Βαρβάρα Ξαγοραράκη και στην θέση της έβαλε για 2 περίπου σετ την Δήμητρα Αλεξανδράκη. Στο πρώτο σετ ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικές, ήταν κοντά στο σκορ με τις Τσέϊμπερς, Κλεισιάρη και Σαπαρέφσκα, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που επικράτησε με 17-25, κάνοντας το 0-1. Στο 2ο σετ, οι «Πειραιώτισσες» κυριάρχησαν με τις Νέσοβιτς, Βέσοβιτς και Γιώτα, κατακτώντας το σετ με 08-25. Στο 3ο σετ, οι «Ρεθυμνιώτισσες» μπήκαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 3-2. Όμως, ο Ολυμπιακός με σερί 1-7 έκανε το 4-9, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενες και πάλι με πρωταγωνίστρια τη Νέσοβιτς κέρδισαν και το 3ο σετ με 15-25, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη.

ΤΑ ΣΕΤ: 17-25, 08-25, 15-25.

ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Ζιώγας): Σαπαρέφσκα 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 24% άριστες), Παρασκάκη 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Τσελάνη 1 (1/4 επ.), Αλεξανδράκη 1 (1/1 επ.), Κλεισιάρη 4 (4/23 επ), Τσέιμπερς 10 (6/26 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 27% άριστες), Παπουτσή –λ (52% υπ. – 30% άριστες) / Ξαγοραράκη 3 (3/7 επ.), Μαρινάκη
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 10 (4/9 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 8 (3/4 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 15 (14/24 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. – 18% άριστες), Κωνσταντίνου 4 (3/10 επ., 1 άσο, 67% υπ. – 40%), Χριστοδούλου 7 (1/4 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Νέσοβιτς 12 (7/20 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κονόμι –λ (60% υπ. – 40% άριστες) / Λαμπρούση 4 (2/5 επ., 2 άσοι).