20 Απριλίου 2024

Άστοχο… και ηττημένο στην πρεμιέρα

Με ήττα ξεκίνησε τη νέα σεζόν το Ρέθυμνο Cretan Kings, χάνοντας με 66-50 από τον Ήφαιστο στη Λήμνο, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Basket League.
Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα απέδωσε εξαιρετικά έως και τα μισά της β’ περιόδου (18-27 στο 13’), έχοντας ως «όπλο» την ευστοχία έξω από τα 6.75μ. Στη συνέχεια, ο Ήφαιστος αντέδρασε, εκμεταλλευόμενος την αστοχία των φιλοξενούμενων και τις λάθος επιλογές στην επίθεση, «χτίζοντας» διψήφια διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο (57-44), η οποία παρέμεινε ως το τέλος.
Πρώτος σκόρερ και μοναδικός «διψήφιος» από τους Ρεθυμνιώτες ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ με 11 πόντους, με τους Χάρις (9π.) και Χριστοδούλου (8π.) να ακολουθούν.
Το Ρέθυμνο Cretan Kings θα ταξιδέψει ως την πρωτεύουσα, όπου τη Δευτέρα θα αντιμετωπίσει στις 19.00 τον Παπάγου, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Επίσης, το Σάββατο (15.45), θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στο «Μελίνα Μερκούρη», φιλοξενώντας το Περιστέρι, για τη 2η αγωνιστική της Basket League.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής (Εδώ)

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Δυναμικά μπήκε στην αναμέτρηση η Ρεθυμνιώτικη ομάδα, με τους Χάρις και Χριστοδούλου να ανοίγουν λογαριασμό για το 0-4, με το προβάδισμα τον 4 πόντων να διατηρείται στη συνέχεια (4-8 στο 4’). Ο Ήφαιστος απάντησε με δικό του σερί 7-0 (11-10 στο 6’), στο οποίο όμως δεν υπήρξε συνέχεια. Ο Φράνκαμπ έδωσε τέλος με δικό του τρίποντο, με τους Ρεθυμνιώτες να ισορροπούν και να ολοκληρώνουν το α’ δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 16-18.
2ο Δεκάλεπτο
Με «όπλο» την άμυνα και τα εύστοχα σουτ από τα 6.75μ., με τον Χάρις να «πυροβολεί» και τον Μαραγκάκη να ανεβάζει για πρώτη φορά τη διαφορά στο +9, δημιουργήθηκε σερί 9-2 για το 18-27 στο 13’. Στη συνέχεια, παρά τις καλές επιλογές στην επίθεση, έλειψε το καθαρό μυαλό στην εκτέλεση, με αποτέλεσμα να σημειώσει μόλις 3 πόντους στα επόμενα 7 λεπτά και τον Ήφαιστο να προσπεράσει με 32-30, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Στο ξεκίνημα, ο Ανδρέας Χριστοδούλου ήταν η «κινητήρια δύναμη» της ομάδας, με τους 7 συνεχόμενους πόντους και την ασίστ στον Χότον να δίνουν ξανά το προβάδισμα με 38-39 (23)΄. Έπειτα, η αστοχία και η έλλειψη συγκέντρωσης στοίχισαν στο επιθετικό κομμάτι, με αποτέλεσμα το σερί με 13-3 για τους γηπεδούχους και το 51-42 του γ’ δεκαλέπτου.
4ο Δεκάλεπτο
Ο Ήφαιστος κατάφερε να ανεβάσει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (57-44) στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στα επόμενα λεπτά, πραγματοποιώντας αρκετά λάθη που δεν τους επέτρεψαν να ανακάμψουν και να διεκδικήσουν τη νίκη. Μάλιστα, η διαφορά ανέβηκε στη μέγιστη τιμή της στη συνέχεια, με το 66-50 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 32-30, 51-42, 66-50.
ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Μούρτος 5, Χάμοντς 5 (1), Εβανς 6, Σμιθ 20 (8/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μολντοβεάνου 5 (1), Σταμάτης, Χαριτόπουλος 5, Τσαϊρέλης 10, Πελεκάνος 2, Στασινός, Λιτλ 3, Γκίλμπερτ 5 (1).
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου 8 (1), Χότον 4, Χάρις 9 (3), Γκάρετ 2, Φράνκαμπ 11 (1), Καμπερίδης 1, Ραζής, Κουρέπης 2, Γαρέζος, Μαραγκάκης 3 (1), Γουίλιαμς 4 (1), Γκόρντον 6.