16 Σεπτεμβρίου 2024

Έφτασε στην πηγή, αλλά…

Σε μία συγκλονιστική εμφάνιση, το Ρέθυμνο Cretan Kings έφτασε μία «ανάσα» από μία ιστορική εκτός έδρας νίκη, χάνοντας με 84-83 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της εξ αναβολής 18ης αγωνιστικής, έχοντας για μία ακόμα φορά σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία.

Μπροστά σε μία τεράστια νίκη βρέθηκε η ομάδα του Ρεθύμνου, η οποία απέδωσε εξαιρετικά σχεδόν σε όλο το 40λεπτο του αγώνα, κρατώντας τη νίκη στα «χέρια» της μέχρι και 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Απέναντι στην Κυπελλούχο ΑΕΚ, οι παίκτες μας πραγματοποίησαν μία από τις καλύτερες εμφανίσεις τους, ενώ προηγήθηκαν μέχρι και με 15 πόντους στο 22’ (35-50). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι πίεσαν και μείωσαν, με το ματς να εξελίσσεται σε «θρίλερ», έως το φινάλε. Αν και τα τρίποντα των Χριστοδούλου (74-80) και Φράνκαμπ (77-83) τους έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων, με 50’’ να απομένουν, η ΑΕΚ αρχικά μείωσε στους 3 με τον Ματσιούλις (80-83), ενώ ο Τσάλμερς με 2/3 βολές κατέβασε τη διαφορά στον 1 πόντο (82-83). Στην επαναφορά η μπάλα πήγε στον Χάρις, ο οποίος κέρδισε το φάουλ, αλλά απώλεσε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα 3 πόντων στην ομάδα μας, χάνοντας και τις 2. Με 10’’ να απομένουν, ο Τολιόπουλος διέσχισε το γήπεδο, με τους διαιτητές να σφυρίζουν φάουλ πριν καν ολοκληρώσει την προσπάθεια, χαρίζοντας του 2 βολές. Εκείνος δε λάθεψε, διαμορφώνοντας το τελικό 84-83.

Ο Φράνκαμπ ήταν ξανά πρώτος σκόρερ με 25 πόντους, εκτελώντας μόλις μία βολή (η δεύτερη ήταν από τεχνική ποινή), παρά τη σκληρή αντιμετώπιση των αντιπάλων του και την ανοχή των διαιτητών εις βάρος του πρώτου σκόρερ της ΕΚΟ Basket League. Από κει και πέρα, ο Κάρτερ πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες του εμφανίσεις με 19 πόντους, ενώ κανείς από τους υπόλοιπους δεν υστέρησε σε απόδοση.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτo
Εξαιρετικά ξεκίνησε την αναμέτρηση το Ρέθυμνο Cretan Kings, παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στο 3’ για το 6-8. Ο Φράνκαμπ μεγάλωσε τη διαφορά, με την ΑΕΚ να αντιδρά και να ισοφαρίζει (10-10). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα μας κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση, ενώ με «ενορχηστρωτή» τον Φράνκαμπ «έχτισαν» σερί 7-0 (10-17 στο 7’). Μάλιστα, η διαφορά αυξήθηκε στους 8 πόντους, χάρη σε τρίποντο του Φράνκαμπ, ο οποίος έφτασε τους 10 πόντους σε λιγότερο από 10 λεπτά, για το 12-20 (7’), ολοκληρώνοντας το 1ο δεκάλεπτο στο 14-22.
2ο Δεκάλεπτο
Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκαν οι παίκτες μας και στην 3η περίοδο, με τους Χότον και Κάρτερ να σημειώνουν σερί 7-0 για το 16-29 (12’). Έπειτα, όμως, από το 19-31, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους, πιέζοντας ασφυκτικά στα 4/4 του γηπέδου. Με σερί 8-0 μείωσαν σε 27-31, αλλά και πάλι η ομάδα μας βρήκε τις λύσεις. Χωρίς να βιάζεται και με απόλυτη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου απάντησε (29-36 στο 17’). Η συνέχεια άνηκε στον Φράνκαμπ, ο οποίος με 7 σερί πόντους και ένα μπάζερ-μπίτερ τρίποντο διαμόρφωσε το 33-43 του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Όπως ολοκλήρωσε το α’ ημίχρονο, έτσι συνέχισε στην επανάληψη, το Ρέθυμνο Cretan Kings, με τους Κάρτερ και Καμπερίδη να πετυχαίνουν νέο σερί 7-0, για τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή (35-50 στο 22’). Οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν με επιμέρους 17-3, μειώνοντας μετά από πολλή ώρα στον πόντο (52-53 στο 27’), με τους παίκτες μας να μη βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Μάλιστα προηγήθηκαν με 55-54, αλλά οι Χάρις και Καμπερίδης δεν το άργησαν να απαντήσουν για το 58-60 της γ’ περιόδου.
4ο Δεκάλεπτο
Με τρίποντο του Ραζή ξεκίνησε την 4η περίοδο η ομάδα μας (58-63 στο 31’), με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε θρίλερ, μιας και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τον Φράνκαμπ να κάνει το 62-67 (33’). Από κει και πέρα και οι δύο σκόραραν εκατέρωθεν (67-70), αλλά ο Κάρτερ πέτυχε σημαντικό τρίποντο (67-73 στο 36’). Μάλιστα, ο ίδιος έκανε το 69-75 και τις δύο ομάδες να σκοράρουν (74-77 στο 38’). Ο Χριστοδούλου σημείωσε μεγάλο τρίποντο (74-80), με τον Τσάλμερς να τον μιμείται (77-80 στο 39’). Το ίδιο συνέβη με τον Φράνκαμπ, μόλις 50’’ πριν τη λήξη, αλλά και πάλι ο Ματσιούλις απάντησε στα 41’’ (80-83 στα 41’’ πριν το τέλος). Η ομάδα μας απέτυχε να «καθαρίσει» το ματς, με τον Τσάλμερς να κερδίζει 3 ελεύθερες βολές. Με 2/3 μείωσε σε 82-83, με 14 δευτερόλεπτα να απόμένουν. Στην επαναφορά η μπάλα πήγε στον Φράνκαμπ, ο οποίος πάσαρε στον Χάρις, στον οποίο έγινε φάουλ. Ο Χάρις δεν ευστόχησε στις βολές, με τον Τολιόπουλο να εκδηλώνει επίθεση και να κερδίζει φάουλ στα 3’’ πριν τη λήξη. Με 2/2 έβαλε μπρoστά την ομάδα του και της χάρισε τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Ξενικάκης, Πιτσίλκας.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 33-43, 58-60, 84-83.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 26 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 11/13 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιάνκοβιτς 11 (1), Χρυσικόπουλος 17 (3/5 τρίποντα), Μαυροειδής 6, Ρογκαβόπουλος, Τολιόπουλος 4, Ματσιούλις 7 (1), Γιαννόπουλος, Σλότερ 7, Γκραντ 6.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λι 9, Καμπερίδης 8, Κάρτερ 19 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκόρντον 5 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φράνκαμπ 25 (4/6 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/2 βολές), Χριστοδούλου 5 (1), Χότον 6 (6 ριμπάουντ), Μαραγκάκης, Λαναράς, Γαρέζος, Χάρις 3 (1/7 τρίποντα, 0/2 βολές), Ραζής 3 (1).