Επιτυχημένα ολοκληρώθηκε και η 3η αγωνιστική στα πρωταθλήματα υποδομών της ΕΚΑΣΚ για τις περισσότερες Ρεθυμνιώτικες ομάδες, μετρώντας 3 νίκες και μία ήττα.
Συγκεκριμένα, οι έφηβοι του Ρέθυμνο BC κατάφεραν να πετύχουν μία τεράστια νίκη, καθώς επικράτησαν του Εργοτέλη με 63-59, φτάνοντας την 3η σερί νίκη τους. Από την άλλη μεριά, για τον ίδιο όμιλο η Ακαδημία Ρεθύμνου δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 42-60 από το Ηράκλειο 2 στο «Μελίνα Μερκούρη». Για το πρωτάθλημα Παίδων (Α’) το Ρέθυμνο BC διατήρησε το αήττητο σερί και επιβλήθηκε με 80-67 του Ηρακλείου στο κλειστό του Ρεθύμνου. Επίσης, νικηφόρο ήταν και το πέρασμα των Κορασίδων του Αρκαδίου από τον ΑΟΑΝ, κερδίζοντας με 60-13 για την 3η αγωνιστική. Το ματς Ηρόδοτος3 – Ρέθυμνο BC2 αναβλήθηκε, λόγω διακοπής ρεύματος στο κλειστό της Αλικαρνασσού.
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ – Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Ρέθυμνο BC – Εργοτέλης 63-59
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 30-35 (ημιχρ.), 41-48, 63-59 τελικό.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Μακρής – Μπαλάφας): Κατσαούνης 2, Στ. Καλαϊτζάκης 2, Ζαμπετάκης 3, Μπιρλιράκης, Χριστουλάκης 4, Λιοδάκης 6, Καζηνέρης, Λιβανός 2, Τζαγκαράκης 19(2), Κ. Καλαϊτζάκης 4, Μακρυδάκης 7(1), Ζερβουδάκης 15(2).
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Μαρής 2, Φουκάκης , Μαχαιριανάκης 14, Νησωτάκης 3, Κόκκας 2, Καραβιώτης 3, Χασάπης 22(4), Σκανδαλάκης 2, Καββαλαράκης 2, Μαρκογιαννάκης 9.
Ακαδημία Ρεθύμνου – Ηράκλειο2 42-60
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 05-16, 19-31 (ημιχρ.), 29-47, 42-60 τελικό.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Χρυσουλάκης): Μανουσάκης, Παττακός 6, Βασιλάκης 14(1), Ματθαιουδάκης , Χαμογιωργάκης, Ζαχαράκης 3(1), Κατικάς 4, Μπουλής 6, Παπαδάκης 5(1), Λυρώνης 2, Παυλάκης 2.
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (3η)
Ρέθυμνο BC – Εργοτέλης 63-59
Ακαδημία Ρεθύμνου – Ηράκλειο2 42-60
Πλατανιάς – ΟΦΗ 0-20 α.α.
Κύδων – Ακρωτήρι 53-77
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 3 αγώνες)
ΟΜΑΔΑ Β. ΑΓ. Ν-Η ΠΟΝΤΟΙ
- ΟΦΗ 6 3 3-0 151-79
- Ρέθυμνο BC 6 3 3-0 198-129
- Εργοτέλης 5 3 2-1 292-108
- Ηράκλειο2 5 3 2-1 123-106
- Ακρωτήρι 5 3 2-1 175-167
- Κύδων 3 3 0-3 122-211
- Ακαδημία Ρεθύμνου 3 3 0-3 115-239
- Πλατανιάς 1 3 0-3 19-148
Η ΕΠΟΜΕΝΗ (4η – 17/10)
Ηράκλειο2 – Ρέθυμνο BC
ΟΦΗ – Ακαδημία Ρεθύμνου
Πλατανιάς – Κύδων
Εργοτέλης – Ακρωτήρι.
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Ρέθυμνο BC – Ηράκλειο 80-67
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-26, 44-46 (ημιχρ.), 59-48, 80-67 τελικό.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Γκιουλέας): Μοσχάκης 5(1), Αλέξης, Τζαγκαράκης Στ., Σκουντής 13(3), Μλαντένοβιτς, Ακουμιανάκης 2, Λαγουδάκης 17(2), Μανταδάκης, Κερυμάκης, Τζαγκαράκης Δ. 22(1), Ζαμπετάκης 19, Βοσκάκης 2.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Γεωργόπουλος 5, Ανδρεαδάκης 3, Ακορδαλάκης 3, Ματθαιάκης, Στιβαχτάκης 15(1), Αλεξάκης 7(1), Κθαράκης 4, Κίτσος-Καλυβιανάκης 7, Βερβεράκης 4, Μαραγκουδάκης 6, Βαμβουλάκης, Κυπριωτάκης 13(1).
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (3η)
Ρέθυμνο BC – Ηράκλειο 80-67
ΑΟΑΝ – ΟΦΗ 41-56
Κύδων – Εργοτέλης 63-52
Σητειακός – Ηρόδοτος 34-57
Ακρωτήρι – Ιεράπετρα αναβλήθηκε.
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 3 αγώνες)
ΟΜΑΔΑ Β. ΑΓ. Ν-Η ΠΟΝΤΟΙ
- ΟΦΗ 6 3 3-0 198-116
- Ρέθυμνο BC 6 3 3-0 195-163
- Εργοτέλης 5 3 2-1 194-149
- Κύδων 5 3 2-1 187-179
- Ηράκλειο 4 3 1-2 211-193
- Ηρόδοτος 4 3 1-2 151-170
- ΑΟΑΝ 4 3 1-2 146-173
- Ακρωτήρι 3 2 1-1 117-98
- Σητειακός 3 3 0-3 88-210
- Ιεράπετρα 2 2 0-2 89-120
Η ΕΠΟΜΕΝΗ (4η – 18/10)
ΟΦΗ – Ρέθυμνο BC
Εργοτέλης – ΑΟΑΝ
Ηρόδοτος – Κύδων
Σητειακός – Ακρωτήρι
Ηράκλειο – Ιεράπετρα
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (3η)
Ηρόδοτος 3 – Κύδων2 35-75
ΟΦΗ2 – Ρέθυμνο BC2 αναβλήθηκε.
Φιλαθλητικός – Πεδιάδα2 0-20 α.α.
Πλατανιάς – Ανδρογέας 31-73
Ρεπό: Ακαδημία Ρεθύμνου.
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 3 αγώνες)
ΟΜΑΔΑ Β. ΑΓ. Ν-Η ΠΟΝΤΟΙ
- Ανδρογέας 6 3 3-0 154-51
- Ηρόδοτος3 4 3 1-2 133-140
- Πεδιάδα2 4 3 1-2 75-97
- Κύδων2 3 2 2-0 141-68
- Ρέθυμνο BC 3 2 1-1 101-106
- Ακαδημία Ρεθύμνου 3 2 1-1 94-121
- ΟΦΗ2 3 2 1-1 66-97
- Πλατανιάς 1 1 0-1 31-73
- Φιλαθλητικός 0
Η ΕΠΟΜΕΝΗ (4η – 18/10)
Κύδων2 – ΟΦΗ2
Ρέθυμνο BC2 – Φιλαθλητικός
Πεδιάδα2 – Πλατανιάς
Ακαδημία Ρεθύμνου – Ηρόδοτος3
Ρεπό: Ανδρογέας.
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
ΟΚΑ Αρκάδι – ΑΟΑΝ 60-13
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-03, 29-03 (ημιχρ.), 48-06, 60-13 τελικό.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Πλευράκη): Τσιμπούκα 2, Ρήγα 11(1), Μούκα 10, Ουρανού, Καλοκύρη 2, Παναγιωτάκη 8, Ανυφαντάκη 2, Ταταράκη 2, Φραγγελάκη, Δημήτρη, Σταγάκη 11, Παναρετάκη 12.
ΑΟΑΝ (Τζώρτζη): Τσίγκου, Βρυγιωνάκη 5, Γιούκα 2, Μιχοπούλου 3, Φραγκιαδάκη, Πετσαγγουράκη 3, Τσίγγου, Νετσάι, Τάβλα.
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (3η)
Ηρόδοτος – Πλατανιάς 78-16
Ιεράπετρα – Εργοτέλης 27-64
ΟΑ Χανίων – Ανδρογέας 71-41
ΟΚΑ Αρκάδι – ΑΟΑΝ 60-13
Ρεπό: ΟΦΗ.
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 3 αγώνες)
ΟΜΑΔΑ Β. ΑΓ. Ν-Η ΠΟΝΤΟΙ
- Εργοτέλης 6 3 3-0 177-98
- ΟΚΑ Αρκάδι 5 3 2-1 173-84
- ΟΑ Χανίων 5 3 2-1 213-125
- ΟΦΗ 4 2 2-0 118-36
- Ανδρογέας 4 3 1-2 116-180
- Ηρόδοτος 3 2 1-1 101-63
- ΑΟΑΝ 2 2 0-2 47-110
- Ιεράπετρα 2 2 0-2 40-135
- Πλατανιάς 2 2 0-2 33-177
Η ΕΠΟΜΕΝΗ (4η – 17/10)
Εργοτέλης – Ηρόδοτος
Ανδρογέας – Ιεράπετρα
ΑΟΑΝ – ΟΑ Χανίων
Πλατανιάς – ΟΦΗ
Ρεπό: ΟΚΑ Αρκάδι.