16 Σεπτεμβρίου 2024

«Ασημένιοι» οι έφηβοι του Ρέθυμνο BC

Την 2η θέση κατέκτησαν οι έφηβοι του Ρέθυμνο BC, αφού επιβλήθηκαν με 66-73 του Εργοτέλη στο Λίντο, καλύπτοντας και την διαφορά του πρώτου αγώνα (59-62) για την 6η και τελευταία αγωνιστική της τελικής φάσης του πρωταθλήματος. Αντίθετα, οι παμπαίδες του ίδιου συλλόγου έκαναν μία νίκη και μία ήττα απέναντι σε Πλατανιά και Κύδων 1, αντίστοιχα, ενώ η Ακαδημία Ρεθύμνου δέχθηκε την 4η συνεχόμενη ήττα της από τον Κύδων 2. Τέλος, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος παγκορασίδων, ο ΟΚΑ Αρκάδι δεν τα κατάφερε, ξεκινώντας με ήττα από τον ΟΑ Χανίων στο κλειστό του Ρεθύμνου.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ – Β’ ΦΑΣΗ

Εργοτέλης – Ρέθυμνο BC       66-73

Μετά από ένα ντεμαράζ νικών στον β’ γύρο της τελικής φάσης, το Ρέθυμνο BC αναδείχθηκε δευτεραθλητής Κρήτης στο πρωτάθλημα Εφήβων. Μετά τη νίκη επί του πρωταθλητή Ηρακλείου σειρά είχε ο Εργοτέλης, του οποίου επιβλήθηκε με 66-73 στο Λίντο, καλύπτοντας και την μεταξύ τους διαφορά από το ματς του α’ γύρου (59-62). Το ματς ήταν συγκλονιστικό με πολλές ανατροπές. Στο πρώτο ημίχρονο οι Ηρακλειώτες ήταν μπροστά με 31-30 αλλά στην επανάληψη το Ρέθυμνο BC κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και με επιμέρους 35-43 πήρε τη νίκη και την διαφορά που χρειαζόταν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 31-30 (ημιχρ.), 47-51, 66-73 τελικό.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Ομηρόλης 5, Σαμαριτάκης 14(1), Σκανδαλάκης1, Γουμενάκης, Κριμιλής 18, Καραβιώτης, Δαπουλάκης 19(2), Μπαρκάτσας, Διαλυνάς 9(1), Βαρδαβάς, Γκέκα, Δαβάκης.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Μακρής – Πολοπετράκης): Πατάτας 17(2), Ζερβουδάκης 10(2), Λιοδάκης 5, Δασκαλάκης, Χριστουλάκης, Σαρτζετάκης, Τζαγκαράκης 8, Παναρετάκης 16, Καλαϊτζάκης Κ. 13, Κατσαούνης, Ζαμπετάκης, Καλαϊτζάκης Σ. 4.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ – 1ος ΌΜΙΛΟΣ

Οι Παμπαίδες του Ρέθυμνο BC  το Σάββατο υποχρεώθηκαν στην 2η τους ήττα με 22-49 από τον Κύδων 1 στο «Μελίνα Μερκούρη». Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα από την αρχή του ματς και το διατήρησαν μέχρι τέλους. Αντίθετα, την Κυριακή, κατάφεραν να επικρατήσουν του Πλατανιά εύκολα με 32-53, εκτός έδρας. Η διαφορά δυναμικότητας φάνηκε μέσα στο γήπεδο, με τους Ρεθυμνιώτες να προηγούνται από το ημίχρονο με 12-32, κάνοντας ακόμα πιο εύκολη την συνέχεια. Με αυτή τη νίκη βρίσκονται πλέον στην 1η θέση του πρωταθλήματος με 8 βαθμούς μαζί με τους Κύδων 1 και Κύδων 2, μετά από 5 αγωνιστικές.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 10-12, 15-26 (ημιχρ.), 20-32, 22-49 τελικό.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Πολοπετράκης – Γκιουλέας): Ζαμπετάκης 9, Ηλιάκης, Τζαγκαράκης, Δουσμάνης, Κριτσωτάκης, Καλαϊτζάκης 2, Δημήτρη, Μανταδάκης 3, Γρηγοράκης 2, Αλέξης 1, Λαγουδάκης 4, Βοσκάκης 1.

ΚΥΔΩΝ 1 (Ηλιάκης): Τσιράκης 2, Προβατινάκης 2, Αντωνίου 3(1), Πετραντωνάκης, Τζιόλας 9, Ιορδανίδης 7(1), Κουτουλάκης 6, Χριστοφορίδης, Μαγγελάκης, Καπετανάκης 4, Σειραδάκης 16.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 07-16, 12-32 (ημιχρ.), 23-44, 32-53 τελικό.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Σταματάκης): Καμπουράκης 2, Μπερτάκης 2, Φρυδάκης, Κακαβιάτος, Μπιτζανάκης, Καστρινάκης 3, Γεωργιάδης, Κοκολάκης, Μερμίγκης 7, Στυλιανουδάκης 18(1).

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Πολοπετράκης): Καλαϊτζάκης 2, Φραγκιαδάκης Σ. 2, Μοσχάκης 2, Δερεδάκης, Κριτσωτάκης 7, Ζαμπετάκης 12, Τζαγκαράκης 12, Ηλιάκης 1, Αλέξης 7, Φραγκιαδάκης Α. 4, Μπιρλιράκης, Δημήτρη 4.

Η Ακαδημία Ρεθύμνου δεν τα κατάφερε ούτε αυτή τη φορά, πραγματοποιώντας την 4η συνεχόμενη ήττα της από τον Κύδων 2 με 20-30 στο κλειστό του Ρεθύμνου. Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα το πάλεψε για ένα ημίχρονο αλλά στη συνέχεια υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου. Με αυτή την ήττα βρίσκεται στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος σε 4 αγώνες.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 04-06, 13-19 (ημιχρ.), 17-30, 20-30 τελικό.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Αντώνης Νταλιάνης): Καλλιτσουνάκης 7, Κρεβατσούλης 4(1), Βαρούχας 3, Μυλωνάς 3(1), Σφακιανάκης, Μαθιουδάκης, Λεμονάκης Θ., Λεμονάκης Γ., Τσιχλής, Δελλής, Μαθιουδάκης Σ. 3, Παχουντάκης.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ – Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Με το «αριστερό» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο ΟΚΑ Αρκάδι στο πρωτάθλημα Παγκορασίδων, γνωρίζοντας την ήττα με 25-34 από τον ΟΑ Χανίων στο «Μελίνα Μερκούρη». Οι παίκτριες του Θεοδοσουλάκη ήταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 09-21 αλλά κατάφεραν να μειώσουν σε 21-25 στο 3ο οκτάλεπτο, που όμως δεν έφτανε για την πλήρη ανατροπή του σκηνικού.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 02-08,09-20 (ημιχρ.), 21-25, 25-34 τελικό.

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Θεοδοσουλάκης Γ.) : Παναγιωτάκη 3, Καλαϊτζιδάκη, Ουρανού, Πολιτάκη 2 , Στεφανουδάκη 2, Θεοδοσουλάκη 11, Ανυφαντάκη 2, Ταταράκη, Καλησπεράκη, Τσιμπούκα 1, Φραγγελάκη, Μαυρομάτη 4.

ΟA XΑΝΙΩΝ (Θεοδωράκης Λ.): Πρασιανακη 10,Σκορδυλακη 14,Ρουμελιωτη 2, Αρβελακη 2,Καρβουνιαρη, Τσωνη, Λουπη, Ακριβου, Παπαδακη, Τζαμπατζακη,Χατζακη 2, Μαθιουδακη 2.