«Αυτοκτονία» Ν. ΟΠΕΡ, πρωταθλήτρια Κρήτης η ΓΕΗ

Μέσα σε δύο 24ωρα ανατράπηκαν όλα τα δεδομένα για τον Ν. ΟΠΕΡ. Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα έπεσε θύμα έκπληξης της ΓΕΗ, γνωρίζοντας δύο ήττες με 2-3 σετ σε Ρέθυμνο και Ηράκλειο, χάνοντας τον τίτλο και την ευκαιρία να διεκδικήσει την επιστροφή στην Α2 κατηγορία.
Χθες διεξήχθη ο α’ τελικός στο «Μελίνα Μερκούρη», όπου οι φίλαθλοι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα συγκλονιστικό ματς. Οι Ρεθυμνιώτισσες βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 στα σετ (25-22, 26-24), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα όλα άλλαξαν. Αφού οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και μείωσαν σε 2-1 (14-25), οι γηπεδούχες κατάφεραν να γίνουν τα «αφεντικά» στο 4ο σετ, καθώς προηγήθηκαν με 16-8. Όμως, ο τραυματισμός της Σουιτσμέ αποδιοργάνωσε τις συμπαίκτριες της, με τις Ηρακλειώτισσες να πραγματοποιούν μία επική ανατροπή, παίρνοντας το σετ με 23-25 (2-2). Στο τάι μπρέικ και πάλι οι «κυανοκίτρινες» πήραν το προβάδισμα με 7-2, αλλά «κόλλησαν» ξανά. Οι εξαιρετικά ταλαντούχες Ηρακλειώτισσες πραγματοποίησαν ακόμη μία ανατροπή, παίρνοντας το σετ και το ματς με 19-21.
Ο β’ τελικός πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα στο κλειστό των Πατελλών, όπου το ματς επίσης κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Οι Ρεθυμνιώτισσες προηγήθηκαν ξανά με 2-1 στα σετ, αλλά και πάλι οι νεαρές αντίπαλες τους κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο ταί μπρέικ (15-8), πανηγυρίζοντας τον τίτλο της Β’ Εθνικής. Να σημειώσουμε πως σημαντικό ρόλο έπαιξε ο τραυματισμός της Σουιτσμέ και της Σημαντηράκης στο 2ο σετ.