“Αυτοκτόνησε” το Αρκάδι…

Τι και αν κρατούσε σφιχτά τη νίκη στα χέρια του 6 λεπτά πριν τη λήξη (56-42), ο ΟΚΑ Αρκάδι κατάφερε να φύγει ηττημένος από τον ΕΦΑΟ Ζωγράφου με 61-66 στην παράταση (60-60 κ.δ.).
Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα ίσως πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, αλλά δεν μπόρεσε να αντέξει ως το τέλος. Προηγήθηκε με 56-42 στο 34′, αλλά στη συνέχεια ξέμεινε από δυνάμεις, με τις φιλοξενούμενες να κάνουν την ανατροπή της χρονιάς. Αρχικά έστειλαν το ματς στην παράταση με σερί 18-4 (60-60) και στη συνέχεια κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με 61-66. Με αυτόν τον τρόπο έμεινε στις 2 νίκες, χάνοντας μία ανεπανάληπτη ευκαιρία για να κάνει την έκπληξη της 15ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου της Α2 μπάσκετ Γυναικών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 31-29, 45-39, 60-60 (κ.α.), 61-66 παρ.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Μ. Κουλούρη 3(1), Σταυγιανουδάκη, Κανδεράκη, Ουρανού, Στ. Κουλούρη 16(1), Θεοδοσουλάκη 18, Καζά 7, Φοβάκη 2, Φραγγελάκη, Καούκη 15(2).
ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Βερροιόπουλος – Κομνηνός): Καραβέλη 8, Σατρατζέμη 7(1), Κύριου 4, Βαμβακά 12, Λιναρά, Ζούρνη 19, Κέσσε 13(3), Βυζεντίνη, Κουρουβάνη, Λέρη 3(1)