8 Σεπτεμβρίου 2024

Βαριά ήττα για τον Αστέρα στο Γάζι (5-0)

Βαριά ήττα γνώρισε ο Αστέρας Ρεθύμνου στο Γάζι από τον Αλμυρό με 5-0, υποκύπτοντας στην ανωτερότητα των φορμαρισμένων γηπεδούχων αλλά και στις απουσίες που είχε η Ρεθυμνιώτικη ομάδα.

Σα να μην έφτανε η ήττα ήρθε και ο τραυματισμός του νεαρού Γύπαρη στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, αλλάζοντας τα πλάνα πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα. Στο α’ δεκάλεπτο η Ρεθυμνιώτικη ομάδα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας δύο καλές στιγμές με τον Ρότζεν αλλά δεν άνοιξε το σκορ. Κάτι που έκανε ο Αλμυρός στο 20’ με τον Αζίζι, ο οποίος στο 43’ πέτυχε το 2-0 σε καίριο χρονικό σημείο. Στην επανάληψη ο Αστέρας είχε 2-3 καλές στιγμές να ξαναμπεί στο παιχνίδι αλλά στο φινάλε δέχθηκε τρία γκολ για να φτάσουμε στο τελικό 5-0.

Πλέον άπαντες στρέφουν το ενδιαφέρον τους στον «τελικό» της Κυριακής με την ΑΕ Νεάπολης στην Σοχώρα για την 11η αγωνιστική του Κρητικού Ομίλου.

Για να ενημερώνεστε πάντα πρώτοι…. ακολουθήστε το Rethymnosports.gr στο Instagram κάντε LIKE στο Facebook και κάντε εγγραφή στο YouTube

Φάσεις και γκολ
4’ καλό σουτ του Ρότζεν μπλόκαρε με δυσκολία στην γωνία του, ο Χανιωτάκης.

7’ εξαιρετική αντεπίθεση του Αστέρα,, αλλά ο Χανιωτάκης θα προλάβει με τάκλιν και θα διώξει προ του Ρότζεν.

20’ Φάουλ του Μωραϊτη, ο Αζίζι θα πιάσει την κεφαλιά θα διώξει ο Παγιαλάκης, αλλά ο ίδιος από κοντά θα ανοίξει το σκορ, 1-0.

24’ σέντρα του Ζέλιου, πλασέ του Λεόν, η μπάλα θα σταματήσει στο κάθετο δοκάρι του Παγιαλάκη.

29’ σέντρα του Μωραΐτη κεφαλιά του Αζίζι σε κενή εστία, η μπάλα θα φύγει άουτ.

41’ σέντρα του Μέντεζ η κεφαλιά του Μωραΐτη, θα φύγει άουτ.

43’ Σέντρα του Λεον, ο Αζίζι κοντρολάρει και με ψαλιδάκι θα πετύχει το 2-0.

54’ καλό σουτ του Χρυσαφόπουλου, η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.

80’ σέντρα του Ζέλιου, ο Κουράκης με το στήθος θα γράψει το 3-0.

82’ ο Λεόν έκλεψε την μπάλα απέφυγε 3-4 αντιπάλους και μαζί και τον Παγιαλάκη, πετυχαίνοντας το 4-0.

87’ ο Μίσκου ανατρέπεται από τον Παγιαλάκη και ο κ. Ταμπουρατζής δίνει πέναλτι.

90’ ο Κουράκης το εκτέλεσε πετυχαίνοντας το 5-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ταμπουρατζής, Καφεσάκης (Λασιθίου), Σκούτας (Χαλκιδικής).
ΤΑ ΓΚΟΛ: 20’ (Σ), 43’ (Ψ) Αζίζι, 80’ (Σ) Κουράκης, 82’ (Σ) Λεόν, 90’ πεν. Κουράκης.
ΑΣΙΣΤ: 20’ Μωραΐτης, 43’ Λεόν, 80’ Ζέλιος.

ΑΛΜΥΡΟΣ (Δημήτρης Βολονάκης): Χανιωτάκης, Γεννιτσαρίδης (63’ Ρουμπάκης), Ζέλιος, Δαμιανάκης, Ξενοκτιστάκης, Αγαπάκης, Μέντες (56’ Χρηστάκης), Κέλι, Αζίζι (63’ Κουράκης), Μωραΐτης (63’ Μίσκου), Λεόν (83’ Απλαδάς).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟ (Ηλίας Ασπρομάτης): Παγιαλάκης, Πετρίδης, Αντωνόπουλος, Νταγκουνάκης, Δ. Μανωλακάκης, Α. Κλειδής, Μπότος, Γερωνυμάκης (63’ Κόκκαλης), Ρότζεν, Χρυσαφόπουλος (63’ Λάσα), Γύπαρης (12’ λ.τ. Βελονάκης).