8 Σεπτεμβρίου 2024

Δεν τους πάει… η Ρόδος

Ούτε τώρα κατάφερε να κερδίσει την Ροδίων Άθληση ο ΟΠΕΡ, ο οποίος ηττήθηκε με 3-0 σετ στην πρεμιέρα του β’ γύρου του Α’ ομίλου της Α2 κατηγορίας.

Οι Ροδίτες ξεκίνησαν καλά στο 1ο σετ (7-4 και 14-8), με το Ρέθυμνο να αντιδράει και να ισοφαρίζει σε 16-16. Στα κρίσιμα σημεία όμως, η Ροδίων Άθλησις ξέφυγε με 20-17 και 23-18, κάνοντας το 1-0. Στο δεύτερο σετ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα… Οι γηπεδούχοι περιόρισαν τα λάθη τους, είχαν ουσία στο παιχνίδι τους και ξέφυγαν με 5-1 και 11-4. Παρά τα τάιμ-άουτ των Κρητικών το σκορ έγινε 20-13 και 25-18. Το τρίτο σετ ήταν πιο δύσκολο, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα (4-7, 9-12, 11-15, 14-18 και 16-19). Όμως το σκορ έγινε 21-19 και 22-20 και με τη ψυχολογία προς το μέρος του, η Ροδίων Άθλησις πήρε το σετ (25-22) και μαζί την πολύτιμη νίκη.

Το συγκρότημα του Γιώργου Σταυρόπουλου με αυτή την ήττα έχασε την προνομιακή 2η θέση και πλέον “συγκατοικεί” στην 3η με τους Ροδίτες. Μία θέση πιο πάνω ανέβηκε ο Μίλωνας, ενώ στην κορυφή εξακολουθεί να παραμένει η Παλλήνη.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-20, 25-18, 25-22.

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Αντωνιάδης): Μακρής, Γιώτης, Κάλας, Προδρομίδης, Ρουσέττος, Καβαρατζής, Μοσχούς, Γκένοφ, Καρύδας, Κοκκολάκης-λ, Μαυράκης, Ρωσσέτος ,Δεληγιώργης-λ.