16 Σεπτεμβρίου 2024

Δύο ήττες για τις Μικτές ΕΠΣΡ

Με δύο ήττες επέστρεψαν από τα Χανιά οι Μικτές ομάδες της ΕΠΣ Ρεθύμνου χθες, συμμετέχοντας στα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής του Ενωσιακού πρωταθλήματος. Οι αναμετρήσεις μεταξύ των Μικτών των δύο Ενώσεων διεξήχθησαν στο γήπεδο της Μοναχής Ελιάς. Αρχικά στους Παίδες τα Χανιά επιβλήθηκαν με 8-0 του Ρεθύμνου, ενώ στους Νέους οι Χανιώτες επικράτησαν εκ νέου με σκορ 5-1. Στα αντίστοιχα παιχνίδια του άλλου ζευγαριού που έγιναν στο Ατσαλένιο, το Ηράκλειο επικράτησε με 6-0 στους Παίδες και 3-0 στους Νέους.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ
Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησαν στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Χνάρη να ανοίξουν το σκορ, μόλις στο 9’ με κεφαλιά του Μαρκουλάκη. Το Ρέθυμνο αντέδρασε άμεσα και αφού είχε μία καλή στιγμή με τον Γασπαράκη (17’), στο 23’ έφτασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Σηφακάκη μετά από σέντρα του Ψωμά. Η χαρά των Ρεθυμνιωτών δεν κράτησε για πολύ αφού τα Χανιά και πάλι στάθηκαν τυχερά και στο 26’ με πλασέ του Ψαράκη, πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ (2-1). Το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με αυτό το σκορ, αλλά ένα ολέθριο λάθος της άμυνας του Ρεθύμνου στην αρχή της επανάληψης (51’), άλλαξε τα δεδομένα του παιχνιδιού. Αυτό το λάθος εκμεταλλεύθηκε ο Μπαλαντινάκης ο οποίος πέτυχε το 3-1, για να «τελειώσουν» το παιχνίδι οι γηπεδούχοι μέσα σε ένα τρίλεπτο. Στο 64’ ο Μπαλαντινάκης «χτύπησε» και πάλι «γράφοντας» το 4-1, ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Ψαράκης με κεφαλιά στο 67’.

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Βοζινάκης): Ανδρεαδάκης, Κωστούλας, Ασημίνας, Λαμπάκης, Μιχελακάκης, Βασιλάκης (80’ Ντζεγιαννάκης), Μπαλαντινάκης, Μαρκουλάκης (23’ λ.τ. Νταμαδάκης), Ανωμεριανάκης, Ιμέρι, (53’ Γιακουμάκης), Ψαράκης.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιώργος Μανωλακάκης): Χνάρης, Ψωμάς, Μακρυδάκης (62’ Βογιατζής), Μ. Κλειδής, Σηφακάκης, Γασπαράκης, Βαβουράκης (48’ Ασπρογιάννης), Μπιρίκος, Δρίτσας, Παπαγιαννάκης, Καλυβιανάκης (80’ Καργάκης).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (2η)
Χανιά – Ρέθυμνο 5 – 1
(9’ Μαρκουλάκης, 26’, 67’ Ψαράκης, 51’, 64’ Μπαλαντινάκης – 23’ Σηφακάκης)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ
Βαριά ήττα γνώρισε η Μικτή ομάδα Παίδων της ΕΠΣ Ρεθύμνου στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία των αναμετρήσεων της Μοναχής Ελιάς. Η Μικτή της ΕΠΣ Χανίων είχε πολλά κέφια και συνέτριψε με 8-0 την αντίστοιχη Μικτή Ρεθύμνου. Πάντως την πρώτη μεγάλη ευκαιρία την έχασαν οι Ρεθυμνιώτες στο 2’, αλλά ο Λαζίδης που βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, είδε το σουτ του, να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Σ. Γεωργιλαδάκη. Σα να μην έφτανε αυτό για το Ρέθυμνο, στο 9’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ι. Γεωργιλαδάκη, για να ακολουθήσουν τρία ακόμη γκολ στο α’ ημίχρονο με σκόρερ τους Ζολώτα (22’), Αρζίδη (28’) και Ι. Γεωργιλαδάκη (30’), ώστε να διαμορφωθεί το 4-0, πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Στο β’ ημίχρονο ο Ζολώτας στο 50’ «έγραψε» το 5-0, για να ακολουθήσουν τα γκολ από τους Μαστραντωνάκη (56’), Στεφανίδη (61’) και Δερμιτζόγλου (66’), ώστε να διαμορφωθεί το τελικό 8-0.