Εντυπωσιακό Ρέθυμνο Cretan Kings πήρε την πρόκριση στους “8”

Ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια πραγματοποίησε το Ρέθυμνο Cretan Kings, επικρατώντας με 75-65 του Κολοσσού, στο “Μελίνα Μερκούρη”. Με αυτόν τον τρόπο πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, με το επόμενο παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο το Σάββατο (18.00) κόντρα στην ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ.
Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα απέδωσε εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, μπαίνοντας από το ξεκίνημα αποφασισμένη για τη νίκη. Από το α’ ημίχρονο «έχτισε» διψήφια διαφορά (38-24), ενώ ένα 15-0 στη γ’ περίοδο έδωσε τέλος στην υπόθεση νίκη (57-34 στο 29’). Η συνέχεια απέκτησε χαρακτήρα τυπικής διαδικασίας, παίρνοντας τη νίκη – πρόκριση με 75-65.
Κορυφαίος όλων ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Εξαιρετικά απέδωσαν και οι υπόλοιποι παίκτες, με τον Γκόρντον να φτάνει μία «ανάσα» από το νταμπλ – νταμπλ (10π., 9ριμπ.), τους Μάρεϊ και Χάρις να έχουν από 9 πόντους και τον Λι 7 πόντους με 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Ρεθυμνιώτικης ομάδας, η οποία επέβαλε από το πρώτο λεπτό τον ρυθμό της σε άμυνα και επίθεση. Με πρωταγωνιστές τους Μάρεϊ, Φράνκαμπ και Χάρις η διαφορά πήγε στο 9 πόντους, «χτίζοντας» σερί 9-2 (15-6 στο 7’). Ο Κολοσσός απάντησε και μείωσε σε 17-14, με τον Φράνκαμπ να διαμορφώνει το 20-14 του α’ δεκαλέπτου.
2ο Δεκάλεπτο
Στη συνέχεια, η διαφορά επανήλθε στους 8 πόντους (24-16 στο 12’), με το επόμενο 3λεπτο να ανήκει ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Οι Φράνκαμπ, Μάρεϊ και Γκόρντον με 11 πόντους έκαναν το 35-22 για να ακολουθήσει ένα «νεκρό» διάστημα και για τις δύο ομάδες. Ο Λι ήταν εκείνος που «ξεκόλλησε» την ομάδα επιθετικά, ευστοχώντας στο 6ο τρίποντο συνολικά για το 38-24 του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Εξίσου εντυπωσιακή ήταν η εκκίνηση των[nbsp]Ρεθυμνιωτών στην επανάληψη, με τους Χριστοδούλου και Φράνκαμπ να γράφουν το 42-26 (23’). Η απάντηση ήρθε διά χειρός Τσαλμπούρη και με σερί 8-0 μείωσε σε 42-34. Ο Φράνκαμπ όμως ήταν εντυπωσιακός, καθώς με 3 σερί τρίποντα έφτασε τους 21 πόντους και σε συνδυασμό με τις δύο ασίστ εκτόξευσε τη διαφορά στο +23 (57-34 στο 29’), με σερί 15-0. Τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο φινάλε της περιόδου σε 57-38.
4ο Δεκάλεπτο
Οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, αυξάνοντας το σερί σε 9-0 (59-44 στο 32’). Στη συνέχεια οι Καμπερίδης και Φράνκαμπ απάντησαν (65-46 στο 33’), με την πλάστιγγα να γέρνει στην πλευρά των γηπεδούχων. Ο Κολοσσός[nbsp] βρήκε λύσεις (67-54), αλλά δύο τρίποντα του Χάρις έβαλαν τέλος στο ματς (73-57), με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 75-65.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Ανδρικόπουλος, Θεονάς.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 38-24, 57-38, 75-65.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS[nbsp](Ζιάγκος): Λι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χριστοδούλου 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χότον 4, Μαραγκάκης, Καμπερίδης 6 (2), Λαναράς, Γαρέζος, Μάρεϊ 9 (1), Χάρις 9 (3), Γκόρντον 10 (9 ριμπάουντ), Ραζής 2, Φράνκαμπ 26 (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ).
ΚΟΛΟΣΣΟΣH HOTELS (Άρης Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 5, Μπρέιζελτον 7, Τζάκσον 16 (1), Τσαλμπούρης 6 (2), Πουλιανίτης 4, Μπρούσεβιτς 2, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 9 (1), Ντάνιελς 2, Κρομά 4, Τουτζιαράκης 10, Παύλος.