Επιτυχημένο το 6ο Εσωτερικό Πρωτάθλημα Ανωγείων

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2018 το 6ο Εσωτερικό Πρωτάθλημα Ανωγείων που διοργάνωσαν από κοινού ο Σκακιστικός Όμιλος Ανωγείων και ο Αθλητικός – Πολιτιστικός Σύλλογος ΙΔΑΙΟΙ, με συνδιοργανωτή τον Δήμο Ανωγείων.
Το πρωτάθλημα ήταν ένα από τα ωραιότερα που έχουν γίνει, με πολλές ανατροπές, ωραίες παρτίδες και πάρα πολλούς σκακιστές και σκακίστριες να διεκδικούν τα μετάλλια. Αγωνίστηκαν 40 σκακιστές και σκακίστριες των δύο σωματείων.

Την 1η θέση και το πρωτάθλημα κατέκτησε ο 15χρονος Γιώργος Χαιρέτης με 8/9 κάνοντας ένα πολύ καλό και σταθερό τουρνουά. Ταυτόχρονα ο Γιώργος πέτυχε την καλύτερη απόδοση και την μεγαλύτερη συγκομιδή βαθμών αξιολόγησης (+56). Είναι η 2η φορά που ένας 15χρονος σκακιστής κατακτά το πρωτάθλημα. Το ίδιο είχε συμβεί το 2015 όταν πρωταθλητής ήταν ο αδερφός του Γιώργου, Γιάννης Χαιρέτης.

Σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος πάρα πολλά μικρά παιδιά έδειξαν ότι βελτιώνονται με γοργούς ρυθμούς κάτι που φάνηκε και στην τελική βαθμολογία.

3η θέση αγόρια κάτω των 12 ετών (17η θέση γενικής): Φασουλάς Γιάννης 5/9

Πάρα πολλά παιδιά έκαναν εξαιρετικό πρωτάθλημα με τον Γιώργο Χαιρέτη να κατακτάει το πρωτάθλημα, την 10χρονη Νταγιαντά Μαρία Εμμ. να είναι 1η κάτω των 18 και να διεκδικεί το τουρνουά μέχρι τον τελευταίο γύρο, τον 9χρονο Αλέξανδρο Σαλούστρο να είναι 2ος κάτω των 18, τον 10χρονο Κριτόλαο Τζαγκαράκη να είναι 1ος κάτω των 12 με 5.5/9. Εξαιρετικό πρωτάθλημα και από την Ολυμπία Σφυρή η οποία δεν έχασε από τους 2 πρώτους (ισοπαλία με τον πρωταθλητή, νίκη επί του 2ου) και διεκδικούσε την 1η θέση μέχρι τον τελευταίο γύρο.

Πάρα πολλά παιδιά – όχι μονάχα αυτά που πήραν τελικά μετάλλια – έδειξαν ότι έχουν ανέβει σημαντικά.

Τρία λογοτεχνικά βιβλία – στα οποία υπάρχει παρουσία του σκακιού – δόθηκαν στις ειδικές βραβεύσεις. Αυτές ήταν: Καλύτερη απόδοση και μεγαλύτερη συγκομιδή βαθμών αξιολόγησης (διεθνές έλο): Νικητής ο Γιώργος Χαιρέτης ο οποίος πήρε το βιβλίο «Η λέσχη των αθεράπευτα αισιόδοξων» του Ζαν – Μισέλ Γκενασιά, εκδόσεις Πόλις.

Βραβείο ωραιότερης παρτίδας: Το βραβείο μοιράστηκαν οι σκακίστριες Μαρία Μανουρά για την νίκη της επί του Γιώργη Καλλέργη πήρε το βιβλίο «Ο Πίνακας της Φλάνδρας» του Αρτούρο Πέρεθ-Ρεβέρτε, εκδόσεις Πατάκης και Ολυμπία Σφυρή για την νίκη της επί του Μανόλη Νταγιαντά πήρε το βιβλίο «Σκακιστική Νουβέλα» του Στέφαν Τσβάιχ, εκδόσεις Άγρα.

Το πρωτάθλημα τελείωσε μέσα σε ένα πολύ ευχάριστο κλίμα, με τον ενθουσιασμό των παιδιών να δείχνει το δρόμο για την συνέχεια.

«Ευχαριστούμε τον Δήμαρχο Ανωγείων Μανόλη Καλλέργη για την παρουσία του στην τελετή λήξης και τον Δήμο φυσικά που είναι πάντα δίπλα, καθώς και τους γονείς που μας τίμησαν με την παρουσία τους.  Επίσης ευχαριστούμε όλους όσοι βοήθησαν την διοργάνωση.»