8 Σεπτεμβρίου 2024

Ισοπαλία… εν μέσω έντασης στα Ζωνιανά!

Δεν ανέδειξε νικητή το Κρητικό ντέρμπι Ερμής Ζωνιανών – Αλμυρός το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2. Ήταν η εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής για τον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, η οποία στιγματίστηκε από εισβολή φιλάθλων, επεισόδια και ένταση με την ολοκλήρωση της.

Στο αγωνιστικό μέρος το παιχνίδι ήταν πολύ όμορφο με τον Αλμυρό να προηγείται δύο φορές και τον κεντρικό αμυντικό Γιώργο Σαρρή να απαντάει σε ισάριθμες περιπτώσεις διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

1’ Ο Ρέγες απείλησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

10’ Ο Καστελιανάκης απείλησε εκ νέου τον Δερμιτζάκη, αλλά το σουτ του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

11’ Σπουδαία ευκαιρία για τον Ερμή, με τον Οσβάλντο να σεντράρει από δεξιά, την μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία, όμως οι παίκτες των γηπεδούχων δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.

13’ Ο Κέρη εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από τα 25μ., με την μπάλα να καταλήγει στη δεξιά γωνία του Δερμιτζάκη για το 0-1.

20’ Ο Κωστάκης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά μέσα στην περιοχή, ενώ στην επαναφορά ο Σκουτέλης έπιασε το γυριστό σουτ με τον τερματοφύλακα να απομακρύνει σε κόρνερ.

33’ Ο Ρέγες με σουτ μέσα από την περιοχή απείλησε τον Δερμιτζάκη, όμως, το σουτ του μπλόκαρε ο παίκτης του Ερμή.

36’ Ο Βαταμίδης εκτέλεσε το φάουλ από μακριά, με του Κωστάκη να μην προλαβαίνει να βάλει το κεφάλι του για να στείλει την μπάλα στα δίχτυια, περνώντας άουτ.

40’ Ο Ρέγες βρέθηκε μέσα στην περιοχή αμαρκάριστος, με το δυνατό του σουτ να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Δερμιτζάκης.

44’ Ο Σκουτέλης έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Σαρρής έγινε αποδέκτης της πάσας και με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1.

59’ Ο Παπαδομιχελάκης βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή, με τη διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι εις βάρος του Κωστάκη.

60’ Ο Καστελιανάκης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Δερμιτζάκη για το 1-2.

68’ Ο Βαταμίδης εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, με τον Μπαμπουλάκη να παίρνει την κεφαλιά και να απομακρύνει ο Δερμιτζάκης.

88’ Ο Σαρρής εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, με την μπάλα να κοντράρει στο τείχος, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-2.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ε. Βράγκου, Μαυρεδάκης, Τίκας (Χανίων).

ΤΑ ΓΚΟΛ: 44’ (Σ), 88’ (Φ) Σαρρής – 13’ (Φ) Κέρη, 60’ πεν. Καστελιανάκης.

ΑΣΙΣΤ: 44’ Σκουτέλης.

ΔΟΚΑΡΙ: 20’ Κωστάκης.

ΚΕΡΔΙΣΕ ΠΕΝΑΛΤΙ: 59’ Παπαδομιχελάκης.

ΥΠΕΠΕΣΕ ΠΕΝΑΛΤΙ: 59’ Κωστάκης.

ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ (Μηνάς Πίτσος): Δερμιτζάκης, Ρουμπάκης (84’ Ζερβός), Σαρρής, Αγκουίνο, Μπαμπουλάκης, Σκουτέλης, Βαταμίδης (74’ Λίτσκας), Κωστάκης, Παππάς (55’ Κεφαλούκος), Αρουέλο, Αυγουστάκης.

ΑΛΜΥΡΟΣ (Μανώλης Σουτζής): Χανιωτάκης, Αγαπάκης, Παπαδομιχελάκης, Σουρνάκης, Καστελιαννάκης (63’ Πιερτζακόμι), Τουργαΐδης (60’ Νικολακάκης), Γιαλούσης, Κοιλιάρας, Εγκουέμ, Κέρι,. Ρέγιες.

18. Αγία Παρασκευή 6 20 3-3-14 14 – 38

* Δεν υπολογίζεται το παιχνίδι Φωστήρας – Αγία Παρασκευή και έχουν αφαιρεθεί -3 βαθμοί και από τους δύο.

** Ο ΑΟΑΝ έχει ένα μηδενισμό και -3 βαθμούς.

*** Ο Άρης Πετρούπολης έχει ένα μηδενισμό, -5 βαθμούς από το τρέχων και -5 από το επόμενο πρωτάθλημα.