8 Σεπτεμβρίου 2024

Ισοπαλία στα Γρεβενά για την ΡΕΑ

Το δοκάρι και η αντίπαλη τερματοφύλακας απέτρεψαν τη ΡΕΑ από το να πραγματοποιήσει την 4η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη, με την ομάδα μας να μένει στο 1-1 κόντρα στις Σειρήνες Γρεβενών.

Η 9η αγωνιστική της Women’s Football League και τελευταία αναμέτρηση για το 2023 δεν περιελάμβανε την επιστροφή στις νίκες, αλλά την κατάκτηση ακόμα ενός βαθμού. Κόντρα στις Σειρήνες, οι παίκτριες της ΡΕΑ είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, προηγήθηκαν με τη Ματέους στο 31ο λεπτό, είχαν δοκάρι με την ίδια παίκτρια στο 86’, αλλά δεν μπόρεσαν να ξαναπάρουν το προβάδισμα μετά το 1-1 από την Ντόρκας στο 54’.

Αυτή ήταν η 2η ισοπαλία για την ομάδα μας τη φετινή σεζόν, φτάνοντας τους 14 βαθμούς σε 9 αναμετρήσεις. Στην αγωνιστική δράση θα επιστρέψει με το νέο έτος, φιλοξενώντας την ΑΕΚ στις 7 Ιανουαρίου για τη 10η αγωνιστική της Women’s Football League.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
6’ Σουτ της Κελαϊδή, η μπάλα πέρασε άουτ.

11’ Σουτ της Μαρκουτσά από τα 30μ., μπλόκαρε η τερματοφύλακας.

18’ Σέντρα της Εράσο από αριστερά, η Κοτσάκι έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

21’ Από κόρνερ της Δαφέρμου η Χατζηγιαννίδου έκανε την κεφαλιά, με τις αντίπαλες παίκτριες να απομακρύνουν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

31’ Με υπέροχη ψηλοκρεμαστή μπαλιά η Μαρκουτσά βρήκε τη Ματέους μέσα στην περιοχή και με όμορφο πλασέ έκανε το 0-1 για τη ΡΕΑ.

54’ Μετά από εκτέλεση φάουλ των Γρεβενών επωφελήθηκε από τις κόντρες η Ντόρκας μέσα στην περιοχή, η οποία με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

79’ Από δεξιά η Παντερή έκανε μία ατομική ενέργεια, προώθησε στη Μαρκουτσά αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει την τερματοφύλακα.

86’ Η Ματέους σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι και στην επαναφορά η Μπράμε έπιασε το ψηλοκρεμαστό σουτ με την μπάλα να περνάει μόλις δίπλα από το δοκάρι, άουτ.

87’ Η Μαρκουτσά σούταρε έξω από την περιοχή, με την τερματοφύλακα να απομακρύνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

92’ Σέντρα της Κοτσάκι από αριστερά, κεφαλιά της Γκάτσου μέσα από την περιοχή, με την τερματοφύλακα να μπλοκάρει.

94’ Η Γκάτσου αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στην αντίπαλη τερματοφύλακα.

Σειρήνες Γρεβενών: Μπουρτούνη, Αμαραντίδου, Μουρατίδου, Αγγελίδου, Δάδιου, Κελεμενι, Μπούκα, Τάσιου, Situma, Βλάχου, Κωσταρέλα
ΡΕΑ (Ν. Κυριακόπουλος – Α. Πλατής): Γκρίπενμπεργκ, Κοτσάκι, Σολίς, Κελαϊδή (69’ Παντερή), Εράσο, Μαρκουτσά, Μπράμε, Ματέους, Γκάτσου, Δαφέρμου, Χατζηγιαννίδου.