Ισοφαρίστηκε στο 95’ στην πρεμιέρα της Α’ Εθνικής Γυναικών

Πολύ κοντά σε μια ιστορική πρεμιέρα με νίκη έφτασε η ομάδα του Αστέρα Ρεθύμνου στο Μαρτινέγκο, αλλά λύγισε στο 95’ όταν και ισοφαρίστηκε από τον Εργοτέλη.

Ο Αστέρας Ρεθύμνου ανοίξει το σκορ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ της Ελευθερίας Δαφέρμου στο 80’ και κρατούσε την νίκη στα «χέρια» του. Στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων (95’) του Κρητικού ντέρμπι της πρεμιέρας του 2ου Ομίλου της Α’ Εθνικής Γυναικών,  ήρθε το γκολ της Ξέρα και ισοφάρισε για τον Εργοτέλη.
Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα διαμαρτύρεται για ένα πέναλτι στο 58’ σε μαρκάρισμα της Καλέση πάνω στην Μανωλίτση.

Για να ενημερώνεστε πάντα πρώτοι…. ακολουθήστε το Rethymnosports.gr στο Instagram , κάντε LIKE στο Facebook και εγγραφή στο κανάλι μας στο YouTube

Φάσεις και γκολ
13′ Δυνατό πλασέ Σιδηρά απόκρουση Χατζηστάμου

23′ Διαγώνιο σουτ Σιδηρά λίγο άουτ

24′ Ψηλοκρεμαστό σουτ Δαφέρμου μπλοκάρει η Στριλιγκά

37′ Σουτ Σιδηρά πάνω από οριζόντιο δοκάρι

40′ Σέντρα Δαφέρμου δεν προλαβαίνει η Τούνα την προβολή

43′ Φάουλ Δαφέρμου μπλοκάρει η Στριλιγκά

45′ +2′ Σουτ Δρακάκη άουτ.

58′ Ανατροπή Μανωλίτση από Καλέση μέσα στην περιοχή παίζεται δείχνει ο διαιτητής, έντονες διαμαρτυρίες από Αστέρα Ρεθ.

59′ Βαθιά μπαλιά Κιαχίδου η Τούνα συγκρούεται με την Στριλιγκά που βγαίνει να διώξει.

66′ Κάθετη Τζουτζουράκη με στόχο την Τούνα βγαίνει εκτός περιοχής η Στριλιγκά και διώχνει

75′ Μπαλιά της Δαφέρμου από το κέντρο η Τούνα μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει με την μπάλα να κοντράρει τελευταία στιγμή και να καταλήγει κόρνερ

77′ Φαουλ Δαφέρμου μπλοκάρει η Στριλιγκά

80′ Τετ α τετ Σαριδάκη πλασάρει άουτ

82′ Εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ της Δαφέρμου στα δίχτυα 0-1.

95′ Από σέντρα της Σιδηρά και αδράνεια της άμυνας η Ξέρα με προβολή ισοφαρίζει (1-1).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Β. Κουτσάκης): Στριλιγκά, Χαριτάκη (72′ Σαριδάκη), Καλέση (85′ Ηλιάδη), Κωνσταντοπούλου, Ζήγρα (72′ Δρακωνάκη), Φανουράκη, Σιδηρά, Ξέρα, Δρακογιαννάκη, Σημαιάκη, Ραπάνη.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γ. Ιωαννίδης): Χατζηστάμου, Νάνου, Κιαχίδου, Κελαϊδή, Δρακάκη, Δαφέρμου (92′ Καραντωνάκη), Βοργιά, Μανωλίτση, Γουνάκη, Τζουτζουράκη, Τούνα (86’Σταγάκη).