18 Απριλίου 2024

Καλή εικόνα η Δόξα Πλατανέ παρά την ήττα απο τον Πόρο

Σε ένα πολύ δυνατό φιλικό είχε την ευκαιρία να δοκιμαστεί η Δόξα Πλατανέ, η οποία παρά την ήττα με 2-0 από τον Πόρο, έδειξε πολύ καλά στοιχεία στο γήπεδο του Ικονίου.

Μία πάρα πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Δόξα, η οποία δημιούργησε φάσεις, έχασε πέναλτι και το μόνο που της έλειπε ήταν το γκολ απέναντι σε μία ομάδα Γ’ Εθνικής, ενώ είχε και 3 σημαντικές απουσίες (Α. Δελήμπασης, Σ. Δελήμπασης, Νίκος Καψαλάκης). Οι γηπεδούχοι, ουσιαστικά, αιφνιδίασαν στο 13ο και το 16ο λεπτό, ενώ ο Ματαραγκάσι αστόχησε σε πέναλτι στο 36’, με τους Μπαξεβάνη και Πέκοβιτς να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες στη συνέχεια.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
13′ Ο Πόρος άνοιξε το σκορ με τον Αρχοντάκη με πλασέ σε κενή εστία (1-0).

15′ Ασίστ Αγριμάκη, προβολή Αρχοντάκη, έδιωξε σε κόρνερ ο Χνάρης.

16′ Έπειτα από το κόρνερ ο Αγριμάκης έπιασε όμορφο σουτ από αριστερά έξω από την περιοχή, η μπάλα “καρφώθηκε” στο αριστερό “παραθυράκι” του Χνάρη (2-0).

28′ Πάσα Μεχμετάι, δεξί βολέ στην κίνηση του Πακιουφάκη, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Χνάρη.

33′ Επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Πέκοβιτς από δεξιά, κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.

36′ Πέναλτι που κέρδισε ο Σουμπασάκης σε ανατροπή του από τον Ξυλούρη, το εκτέλεσε δυνατά ο Μαραραγκάσι, η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Ζαφείρη.

41′ Ο Μπαξεβάνης από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζαφείρη.

53′ Ο Πέκοβιτς μπήκε από δεξιά μέσα στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση.

55′ Όμορφα άλλαξαν την μπάλα οι παίκτες του Πόρου, πλασέ Καλαϊτζάκη από δεξιά μέσα στην περιοχή, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Πολιουδάκης.

57′ Τετ-α-τετ του Καστελλιανάκη με τον Πολιουδάκη,, απέκρουσε όμορφα ο Πολιουδάκης.

61′ Σέντρα Φρόκου από αριστερά, κεφαλιά στην κίνηση του Καστελλιανάκη πάνω από τα δοκάρια.

76′ Ο Καστελλιανάκης απέφυγε τον Πολιουδάκη και πλάσαρε, πρόλαβε και έσωσε ο τερματοφύλακας μας.

78′ Ο Μπαξεβάνης έστρωσε στον Ματαραγκάσι, δυνατό σουτ του τελευταίου από αριστερά έδιωξε ο Ζαφείρης.

ΠΟΡΟΣ (Γ. Χατζησεβαστός): Ζαφείρης, Ριζάκης, Γκούγκα, Πολ, Σημαιάκης, Μαγάκης, Μεχμετάι, Αρχοντάκης, Πακιουφάκης, Αγριμάκης, Ξυλούρης.
Έπαιξαν επίσης οι: Ζαφείρης, Πάγια, Σημαιάκης, Καλαϊτζάκης, Μπάμπης, Μεχμετάι (52′ Ουζούνογλου), Μαγάκης (52′ Αυγουστάκης), Αγριμάκης (52′ Φρρόκου), Πακιουφάκης (49′ Καλαμιώτης), Ζούζουλας, Ξυλούρης (52′ Καστελλιανάκης).

ΔΟΞΑ ΠΛΑΤΑΝΕ (Μ. Δεληγιαννάκης – Άρης Παπαδάκης): Χνάρης, Χρυσαφόπουλος, Ξενοκαλάκης, Μιχελιδάκης, Κοσκινάς Μ., Κοσκινάς Ρ., Παλάσης, Σουμπασάκης, Μπαξεβάνης, Πέκοβιτς, Μαραραγκάσι.
Έπαιξαν επίσης οι: Πολιουδάκης, Φραντζεσκάκης, Βουρδουνιώτης, Τσιτσόλης, Μπερέτης.