Καλή εμφάνιση… αλλά ήττα (1-3) για την Μικτή Κ15 στα Χανιά

Μία ακόμη καλή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Μικτή Κ15 ΕΠΣΡ, αλλά ηττήθηκε με 3-1 στο γήπεδο Μουρνιών από τα Χανιά σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων Κ17 & Κ15. Η ομάδα του Φίλιππου Μουρτζανού ήταν καλύτερη στο α’ μέρος και αυτή που έχανε τις ευκαιρίες, αλλά τα Χανιά κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι λίγο πριν την ανάπαυλα. Στο β’ μέρος το παιχνίδι άνοιξε με το Ρέθυμνο να έχει δοκάρι, αλλά τα Χανιά έφτασαν ξανά στο γκολ (2-0), μείωσε το Ρέθυμνο στο 76’ με πέναλτι του Α. Βαρούχα πίεσε για την ισοφάριση, αλλά σε μια αντεπίθεση στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι πέτυχαν το τελικό 3-1.

Φάσεις και γκολ

14’ ο Στ. Μαρινάκης των Χανίων θα σημαδέψει το δοκάρι του Νικολακάκη.

15’ ο Μακρυπόδης θα βρεθεί σε θέση βολής εντός περιοχής, αλλά θα πλασάρει ελάχιστα άουτ.

18’ καλό σουτ του Χίσκο θα μπλοκάρει ο Ντέντα.

24’ νέα μεγάλη ευκαιρία για το Ρέθυμνο με τον Μακρυπόδη να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ, αλλά το πλασέ του να φεύγει λίγο άουτ.

28’ η Μικτή Ρεθύμνου ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Χίσκο

32’ τα Χανιά κερδίζουν πέναλτι και ο Μαυρομάτης από τα 11 μέτρα ανοίγει το σκορ, 1 – 0.

53’ καλό σουτ του Πολυμίλη έξω από την περιοχή σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα θα σταματήσει στο δοκάρι.

55’ νέα καλή στιγμή για το Ρέθυμνο με τον Γρηγοράκη να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Ντέντα απέκρουσε.

62’ ο Αδαμάκης με ψηλοκρεμαστό πλασέ γράφει το 2-0.

76’ το Ρέθυμνο κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Χίσκο και ο Άρης Βαρούχας από τα 11 μέτρα μειώνει σε 2-1.

80’+ σε αντεπίθεση τα Χανιά με πλασέ του Αθανασάκη διαμορφώνουν το τελικό 3-1.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριακόπουλος, Ι. Δασκαλάκης, Σταυράκης (Ηρακλείου).

ΤΑ ΓΚΟΛ: 32’ πεν. Μαυρομάτης, 62’ (Σ) Αδαμάκης, 80’+ (Σ) Αθανασάκης – 74’ πεν. Α. Βαρούχας.

ΔΟΚΑΡΙ: 14’ Στ. Μαρινάκης – 53’ Πολυμίλης.

ΧΑΝΙΑ (Γιώργος Μουριζάκης): Ντέντα, Λεβάκης, Αδαμάκης (50’ Λιβαδιωτάκης), Ο. Μαρινάκης, Βαρανάκης, Μαυρομάτης, Βογιατζής (64’ Πιτοπουλάκης), Στ. Μαρινάκης, Κοκκινάκης, Νικολαντωνάκης, Κοκκάκης (64’ Αθανασάκης).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Φίλιππος Μουρτζανός): Νικολακάκης, Τούλιος (41’ Πατεράκης), Τσαγλιώτης (67’ Θ. Βαρούχας), Μ. Παπαδάκης, Σκουλουφιανάκης, Ανδρεδάκης, Χίσκο, Α. Βαρούχας, Μακρυπόδης (41’ Γρηγοράκης), Πολυμίλης (67’ Στριλιγκάς), Εσπιαλίδης.