“Λύγισε” από την πίεση στο ματς της χρονιάς…

Στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της σεζόν το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη, γνωρίζοντας την ήττα με 65-72 από τον Πανιώνιο και παραμένοντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με τις πιθανότητες της παραμονής να ελαχιστοποιούνται.
Ό,τι «έχτισε» σε 35 λεπτά (προηγήθηκε ως και με 48-35), «γκρεμίστηκε» στην τελευταία περίοδο, με τη Ρεθυμνιώτικη ομάδα να χάνει το προβάδισμα των 7 πόντων (65-58 στο 35’). Οι Ρεθυμνιώτες δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι, με τους φιλοξενούμενους να «τρέχουν» σερί 14-0 και να παίρνουν τη νίκη με 65-72.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Στιβ Μπαρτ με 34 πόντους, με τον Τζόουνς να ακολουθεί με 10 πόντους. Η επόμενη αναμέτρηση θα διεξαχθεί το επόμενο Σάββατο απέναντι στον Χολαργό εκτός έδρας.

1ο Δεκάλεπτο
Με το «μαχαίρι στα δόντια» ξεκίνησε το παιχνίδι το Ρέθυμνο Cretan Kings, με τη «λυσσασμένη» άμυνα να αποδίδει στα πρώτα λεπτά και να περνάει μπροστά με 11-5 (3’). Έπειτα, η αστοχία κυρίως από τα 6.75μ. είχε σαν αποτέλεσμα ο Πανιώνιος Βίκος Cola να απαντήσει με σερί 6-0 (11-11 στο 6’). Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό στη συνέχεια για τη Ρεθυμνιώτικη ομάδα, με τη διαφορά να αυξάνεται στους 9 πόντους χάρη σε ένα σερί 11-2 (22-13 στο 9’). Όμως, οι φιλοξενούμενοι με 4 σερί βολές στην ίδια φάση και ένα λέι απ του Μπέρι, μείωσαν σε 24-19.
2ο Δεκάλεπτο
Στη 2η περίοδο ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα, μειώνοντας ακόμη περισσότερο (28-25 στο 13’). Μάλιστα με τρίποντο του Χάρις έγινε το 32-31 (15’), αλλά ο Μπαρτ είχε άλλη άποψη. Με 8 σερί πόντους έφτασε τους 22 σε διάστημα 19 λεπτών, ισοφαρίζοντας τη μεγαλύτερη διαφορά του ματς (40-31 στο 18’).
3ο Δεκάλεπτο
Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην επανάληψη, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 13 πόντους για πρώτη φορά (48-35 στο 22’). Η απάντηση ήρθε γρήγορα από τους φιλοξενούμενους, μειώνοντας σε 48-42 (24’), έπειτα από σερί 7-0. Όμως, οι Μπαρτ και Χίκι βρήκαν τις λύσεις ξανά, επαναφέροντας την τάξη για το 53-42 στο 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Ρεθυμνιώτες έχασαν τη συγκέντρωση τους, με τον Πανιώνιο να αντιδρά με σερί 11-2, μειώνοντας σε 55-53 στο 28’. Οι Μπαρτ και Τζόνσον σκόραραν (59-55), ενώ ο Μπέρι με τρίποντο στην εκπνοή διαμόρφωσε το 59-58.
4ο Δεκάλεπτο
Για 3 λεπτά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει σκορ, με τον Σιγκούνα να σημειώνει με κάρφωμα το πρώτο καλάθι της περιόδου για το 61-58 (33’). Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν καθοριστικός και στη συνέχεια με δύο πολύ καλές άμυνες, ενώ χάρη στην ψυχραιμία του Μπαρτ από τη γραμμή των βολών, η διαφορά ανέβηκε στους 7 πόντους (65-58 στο 35’). Οι φιλοξενούμενοι με σερί 9-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ σε κρίσιμο σημείο (65-67 στο 39’), βάζοντας δύσκολα στους “κεραμιδί”. Η απάντηση δεν ήρθε ποτέ, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 65-72.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος-Ανδρικόπουλος-Μαγκλογιάννης
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 43-35, 59-58, 65-72
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Σιγκούνας, Μπαρτ 34 (5), Ραζής, Χίκι 5 (1), Τζόουνς 10, Τζόνσον 5 (1), Χριστοδούλου 7, Καλογιαννίδης, Κλάντον, Ντάνιελς 2, Γλυνιαδάκης, Οικονομόπουλος.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA (Βασίλης Φραγκιάς): Παπαντωνίου 5 (1), Μπέρι 30 (2), Χάρις 19 (3), Όστιν 8, Χάμιλτον, Δίπλαρος, Ντόρσεϊ 6, Καμπερίδης, ΜακΚι 4.