20 Απριλίου 2024

Μία ήττα και μία νίκη για τις Ρεθυμνιώτικες ομάδες στην ΕΣΠΕΚ

Με μία νίκη και μία ήττα ολοκλήρωσαν την 13η αγωνιστική οι Ρεθυμνιώτικες ομάδες που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα κορασίδων της ΕΣΠΕΚ. Συγκεκριμένα, ο ΟΚΑ Αρκάδι επικράτησε εύκολα με 0-3 σετ του ουραγού Άνεμου Χανίων στο κλειστό των Χανίων και παρέμειναν στην 4η θέση της κατάταξης. Αντίθετα, ο Νέος ΟΠΕΡ ηττήθηκε από τον πρωτοπόρο ΣΦΠ Χανίων με 3-0 σετ στο κλειστό του Κλαδισού, πραγματοποιώντας την 8η ήττα του στο πρωτάθλημα.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ – Α’ Όμιλος
Άνεμος Χανίων – ΟΚΑ Αρκάδι 0-3
Με νίκη επέστρεψαν από το ρεπό τους οι κορασίδες του ΟΚΑ Αρκάδι, οι οποίες δεν είχαν πρόβλημα να κάμψουν εύκολα την αντίσταση του Άνεμου Χανίων, κερδίζοντας με 0-3 σετ στο κλειστό του Κλαδισού, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος κορασίδων. Τα κορίτσια της Δόξας Δακανάλη πραγματοποίησαν την 3η τους συνεχόμενη νίκη που τις διατηρεί στην πρώτη τετράδα με 17 βαθμούς στην σχετική βαθμολογία.
ΤΑ ΣΕΤ: 13-25, 12-25, 16-25.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Δακανάλη): Φώτη, Χαιρέτη, Κιαγιά, Αράπη, Χωνιανάκη, Λίτινα, Παπαδάκη, Παλιεράκη, Παυλάκη (λίμπερο), Καραμούζη.
ΑΝΕΜΟΣ ΧΑΝΙΩΝ (Σπανός): Δρακουλάκη, Ιντρολλάρη, Μαυρομμάτη, Τσιχλάκη, Γιονούζι, Μπριλλάκη (αρχ. εξάδα), Αγγελάκη, Χαριτάκη, Προβιδάκη.

ΣΦΠ Χανίων – Νέος ΟΠΕΡ 3-0
Το πιο δύσκολο έργο το είχαν οι κορασίδες του Νέου ΟΠΕΡ, οι οποίες τέθηκαν αντιμέτωπες με τον πρωτοπόρο ΣΦΠ Χανίων. Στο κλειστό των Χανίων «λύγισαν» και έχασαν με 3-0 σετ, παλεύοντας το 2ο σετ. Το 1ο σετ οι γηπεδούχες το κέρδισαν εύκολα με 25-16, ενώ στο 2ο έγινε μάχη, με τις Χανιώτισσες να επικρατούν τελικά στις λεπτομέρειες με 25-23. Η νίκη πήγε στον ΣΦΠ Χανίων αφού πήρε και το 3ο σετ. Αυτή ήταν η 8η ήττα για το Νέο ΟΠΕΡ, ο οποίος βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας.
ΤΑ ΣΕΤ: 25-16, 25-23, 25-18.
ΝΕΟΣ ΟΠΕΡ (Φεντότοβα): Βαρδαξή, Αποστολάκη, Πίσσα Κ., Ποθητού, Παντελάκη Ε., Πίσσα Ν., Παντελάκη Ζ., Μασαλή, Γυπαράκη, Παλιεράκη, Περκέτσι, Φινδριλή.
ΣΦΠ ΧΑΝΙΩΝ (Μπουμπούκη): Παπασηφάκη, Ρενιέρη, Πρωϊμάκη, Παπαδάκη, Δημοτάκη, Μπενιουδάκη (αρχ. εξάδα), Κώτσου (λίμπερο), Μ. Αποστολάκη, Γρηγοράκη, Βερυκάκη, Κουτσαντωνάκη, Τσάνα.