Μετάλλια και εμπειρίες για τα Ρεθυμνιωτάκια στον «Sitia Geopark Road Race»

Την Κυριακή  12 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε ο «Γύρος της Σητείας 2021 – SITIA GEOPARK ROAD RACE». Πέρα από τους αγώνες των κλασικών διαδρομών των 1.000, 2.000, 5.000 και 10.000 μέτρων για πρώτη φορά διεξήχθησαν και αγωνίσματα της σφαιροβολίας και  τα παιδικά αθλήματα – kid’s Athletics.

Στους αγώνες στην Λασιθιώτκη πόλη συμμετείχαν αρκετοί αθλητές από το Ρέθυμνο και τους συλλόγους ΣΔΥΡ και ΟΚΑ Αρκάδι, με μεγαλύτερη συμμέτοχη στις μικρές κατηγορίες.
Στο βάθρο της κατηγορίας των 2χλμ. Ανέβηκε ο Μιχάλης Χατζημαρκάκης που με 6:03 κατέκτησε την 1η θεση, ενώ 3η τερμάτισε στα κορίτσια η Ιφιγένεια Περακάκη με 7:14. Την 3η θεση κατέκτησε και Μαρία Σμπυράκη με χρόνο 3:09 στην κατηγορία του 1χλμ. Διακρίσεις είχαμε και στα kid’s Athletics στα 1000μ. αγοριών και Κορασιών, με την 3η θεση του Ζάν Ασβεσταδέλη (7ο Δημ.Ρεθύμνου) και στα κοριτσια 1η την Ηλιάδα Κόλλια (Δημ. Σχ. Αδελε) και  2η την Σταυρούλα Ασβεσταδέλη (7ο Δημ.Ρεθύμνου

Για να ενημερώνεστε πάντα πρώτοι…. ακολουθήστε το Rethymnosports.gr στο Instagram κάντε LIKE στο Facebook και κάντε εγγραφή στο YouTube