Με ανατροπή το Ρέθυμνο Aegean 70-66 τον Κολοσσό

Της ανατροπής έγινε στο «Μελίνα Μερκούρη» με το Ρέθυμνο Aegean να γυρίζει τούμπα το ματς με τον Κολοσσό (έχανε με 15 πόντους στο 17’) και να παίρνει μία σπουδαία νίκη με 70-66. Με αυτόν τον τρόπο έκανε το 4Χ4 και διατηρήθηκε στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος, αποχαιρετώντας τους φιλάθλους του, για το 2014, με τον ιδανικότερο τρόπο.
Εξαιρετικό παιχνίδι από τους Αλίχοντζιτς (12π.) και Σχίζα (11π.) σε άμυνα και σε επίθεση, οι οποίοι ήρθαν από τον πάγκο και «καθάρισαν» τους φιλοξενούμενους στην 4η περίοδο. Άξιοι συμπαραστάτες και οι Σίμπσον, Φαγιέ (11π.), Άλεν (9π.) και Κουμπούρας (5π.).

1ο Δεκάλεπτο

Ο Κολοσσός H HOTELS ξεκίνησε πιο δυνατά με τον Χάγκινς να πετυχαίνει τους πρώτους 4 πόντους για τν ομάδα του (0-4). Ο Φαγιέ απάντησε με κάρφωμα στο 2’ για το 2-4, ενώ ο Άλεν με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα μας με 5-4 στο 3’. Οι φιλοξενούμενοι με 6 αναπάντητους πόντους έκαναν το 5-10 στο 4’. Στη συνέχεια το Ρέθυμν0 Aegean μείωσε στον 1 πόντο δύο φορές (11-12 και 13-14) αλλά η αστοχία στην επίθεση έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να ξεφύγει για πρώτη φορά με 7 πόντους (13-20) στα 38’’, για να έρθει ο Φαγιέ να μειώσει στους 3 με τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου (16-20).

2ο Δεκάλεπτο
Το 2ο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά η ομάδα μας με τον Κολοσσό H HOTELS να πραγματοποιεί σερί 1-12 και να στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά στο -15 (17-32) στο 14’. Ένα ξέσπασμα από την ομάδα μας από του Κάουνσιλ, Σίμπσον και Φαγιέ, έριξαν τη διαφορά στους 10 πόντους (24-34) στο 15’. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού η αστοχία (ειδικά στις βολές 4/11) μας έφερε ξανά πίσω στο σκορ στο -15 (25-40) στο 17’. Το ημίχρονο έκλεισε με 5 πόντους από τους Κράβιτς και Κουμπούρα για το 30-44.

3ο Δεκάλεπτο

Το Ρέθυμνο Aegean έδειξε χαρακτήρα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, κάνοντας σερί 13-0 (43-44) στο 25’. Μέχρι εκείνο το σημείο η άμυνα μας έτρωγε σίδερα, με αποτέλεσμα να μην αφήσει τον αντίπαλο να πετύχει καλάθι για 7 λεπτά. Όσους δεν πέτυχε ο Κολοσσό H HOTELS μέχρι εκείνη τη στιγμή, τους πέτυχε μέσα σε ένα λεπτό, αφού με 3/3 τρίποντα και ένα κάρφωμα έστειλε την διαφορά γρήγορα στο 43-55 στο 27’. Με 4 συνεχόμενους πόντους του Αλίχοντζιτς, ο οποίος έδωσε «πνοή» σε άμυνα και επίθεση έστειλε τις δύο ομάδες στο 47-55.

4ο Δεκάλεπτο
Ο Αλίχοντζιτς συνέχισε να σκοράρει, με τον Άλεν να τον ακολουθεί για το 52-55 στο 32’. Οι Αλίχοντζιτς και Σχίζας πήραν από το χέρι την ομάδα μας πετυχαίνοντας κρίσιμα καλάθια όταν η μπάλα «έκαιγε», μειώνοντας στον πόντο στο 33’ (56-57). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους ίδιους πρωταγωνιστές να κάνουν ότι θέλουν σε άμυνα και επίθεση αλλά ο Άλεν ήταν αυτός που με τρίποντο έκανε την ισοφάριση με 64-64 στο 37’. Στο τέλος, ο Σχίζας με τον Κουμπούρα ευστόχησαν στις βολές για να κάνουν το 70-64. Κάπου εκεί τέλειωσε το ματς, παρά το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι που το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 70-66, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 30-44, 47-55, 70-66.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 12, Σχίζας 11 (2), Κουμπούρας 5, Κάουνσιλ 5, Άλλεν 9 (3), Φαγιέ 11 (1), Σίνης, Κράβιτς 5, Αλίζοντζιτς 12.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 6 (2), Λαρεντζάκης 6, Σμιθ 6, Στεφανίδης 3, Λίντεν 6, Σκοτ 8, Τσάμης 7, Χάγκινς 15, Μπούλιαν 9 (1).