20 Απριλίου 2024

Με νίκη πέρασε από την Μεσσαρά το Ρέθυμνο Cretan Kings, βαριά ήττα για την Ακαδημία

Πραγματοποιήθηκαν τα 6 παιχνίδια της εξ αναβολής 2η αγωνιστική που εκκρεμούσαν στην κατηγορία των Ανδρών της ΕΚΑΣΚ.

Η ομάδα του Ρέθυμνο Cretan Kings αντιμετώπισε στο κλ. Μοιρών την ομάδα της Μεσσαράς, έχοντας το προβάδισμα από το ξεκίνημα του ματς (17-22, 28-41). Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα του Ρεθύμνου διατήρησε το προβάδισμα και στο τέλος της 3η περιόδου βρέθηκε μπροστά με 37-50. Από εκεί και μετά, η διαφορά παρέμεινε στο +10, με τον Κ. Χλιαρα  να αποχωρεί από το ματς τραυματίας 5’ πριν από το τέλος. Στο 3.37 οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 5 πόντους, αλλά μέχρι εκεί, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 54-63 και το Ρέθυμνο Cretan Kings να πηγαίνει με το απόλυτο στο ντέρμπι κορυφής του επόμενου Σαββάτου (12/11) με τον ΟΑΧ στο «Μελίνα Μερκούρη».

Μεσσαρά – Ρέθυμνο Cretan Kings 54-63
Τα δεκάλεπτα: 17-22, 28-41, 37-50, 54-63.
Μεσσαρά (Δαριβιανάκης): Πατεράκης 8(2), Ηλιάκης 5, Σβυρινάκης, Αγγελιδάκης, Δαριβιανάκης Γ. 1, Κατσαπρακάκης 18(4), Μακράκης 7(1), Χαραλαμπάκης, Στεφανουδάκης 15(1).
Ρέθυμνο Cretan Kings (Μητρόπουλος – Νταλιάνης): Κωνσταντινίδης Γ. 3(1), Τσαχάκης, Κούμουλος 6(1), Μαραυγάκης 7(1), Κωνσταντινίδης Φ., Στέβοβιτς 22(4), Ρέκκας 13(2), Γκιουλέας, Τσιάτσιος 8(1), Χλιαράς 4, Φωτάκης, Μπιτζέκου

Στο κλ. του Λίντο, η Ακαδημία είχε δύσκολη έξοδο απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Ηράκλειο ΟΑΑ. Οι Ρεθυμνιώτες δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι (20-9) στην Α’ περίοδο, ενώ στη Β’ περίοδο η ομάδα του Ηρακλείου έκανε σερί 18-0 και το ημίχρονο να ολοκληρώνετε με 38-9. Η 3η περίοδος βρήκε μπροστά το Ηράκλειο με 53-19 και το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 74-23.

Ηράκλειο – Ακαδημία 74-23
Τα δεκάλεπτα: 20-9, 18-0, 15-10, 21-4
Ηράκλειο (Πετράκης): Δαγαλάκης 9, Μαρής 6, Μαχαιριανάκης 17 (1), Κατσούρρι Ερ. 2, Μπουραντάς 3 (1), Κανατάκης 10, Αγορίτσας, Μανδάλης, Κουγιουμουτζής 10, Κηπουρίδης 17 (1).
Ακαδημία (Γιάννης Β.): Πριναράκης 2, Καψαλάκης 5 (1), Τερζάκης 4, Καρακεσίσογλου, Δουλγεράκης 4, Ξυνός, Σειραγάκης 5, Γιάννης 3.

Για να ενημερώνεστε πάντα πρώτοι…. ακολουθήστε το Rethymnosports.gr στο Instagram κάντε LIKE στο Facebook και εγγραφή στο YouTube

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής (εξ αναβολής)
Ηράκλειο – Ακαδημία 74 – 23
(20-9, 38-9, 53-19, 74-23)

Μεσσαρά – Ρέθυμνο Cretan Kings 54 – 63
(17-22, 28-41, 37-50, 54-63)