16 Σεπτεμβρίου 2024

Με… το «αριστερό» ξεκίνησε ο ΟΠΕΡ

Την πρώτη του ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών  γνώρισε ο ΟΠΕΡ, ο οποίος ηττήθηκε με 1-3 σετ από την Ροδίων Άθλησις στο «Μελίνα Μερκούρη».

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα το «πάλεψε» όσο μπορούσε αλλά δεν φάνηκε ακόμη έτοιμη, με αποτέλεσμα να χάσει το πρώτο επίσημο ματς της σεζόν. Στην εξάδα συμμετείχε το νέο απόκτημα της ομάδας, Ανδρόνικος Βανδώρος, ο οποίος θα βοηθήσει σε αυτή τη νέα προσπάθεια, ενώ στον πάγκο έκατσε για πρώτη φορά ο κόουτς Σταυρόπουλος.

Το πρώτο σετ χάθηκε σχετικά εύκολα, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 17-25. Στο 2ο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από νωρίς με μεγάλη διαφορά (12-6), ενώ στην συνέχεια οι Ροδίτες μείωσαν στον πόντο (12-11). Όμως, η είσοδος του νεοαποκτηθέντα Παπαδάκη βοήθησε αρκετά, παίρνοντας διαφορά ασφαλείας με 20-12. Οι Ρεθυμνιώτες ισοφάρισαν τελικά σε 1-1 σετ με 25-22. Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες πήγαινανα πόντο-πόντο (9-8 και 17-19) αλλά στο φινάλε οι φιλοξενούμεναν έκαναν σερί 0-3 (17-22), με αποτέλεσμα να ανακτήσουν το προβάδισμα στα σετ με 1-2 (20-25). Το 4ο και τελευταίο σετ η Ροδίων Άθλησις δεν δυσκολεύτηκε να το κατακτήσει με 15-25 και να πάρει τη νίκη με 1-3 σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: 1-3 (17-23, 25-22, 20-25, 15-25).

ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Σταυρόπουλος): Βανδώρος, Κόκκινος, Μονιάκης, Διαμαντάκης, Μπονατάκης, Τεφτσής -λ, Γλυνιαδάκης, Λαδάκης -λ, Παπαδάκης, Καραμιχάλης.

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Αντωνιάδης): Μακρής, Γκένοφ, Κάλας, Καραβατζής, Προδρομίδης, Μόσχους, Κοκολάκης -λ, Γιώτης.