Νίκες για Ρεθυμνιακό, Άρη, Κάλυβο και Ψηλορείτη

Με νίκες των γηπεδούχων στα 4 σημερινά παιχνίδια ολοκληρώθηκε η 30η αγωνιστική κι έπεσε η αυλαία του 56ου πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Ρεθύμνου.

Ο Ρεθυμνιακός κέρδισε με 1-0 τον Ερμή Ζωνιανών στην Σοχώρα, σφραγίζοντας πανηγυρικά την κατάκτηση της 2ης θέσης και περιμένει να δει τι μέλει γενέσθαι με τους δευτεραθλητές και το ενδεχόμενο συγκρότησης αποκλειστικά Κρητικού ομίλου στην Δ’ Εθνική 2019-2020. Στο ντέρμπι της Σοχώρας οι νικητές είχαν δύο δοκάρια με τους Κριτσωτάκη (48’) και Βλαστού (74’), ενώ δοκάρι είχε και ο Ερμής με τον Γιακουμάκη (29’). Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα κατακτώντας την 6η θέση και ο ΑΟ Άρης, επικρατώντας με 5-1 του Σπηλίου στα Μισίρια με «καρέ» τερμάτων του Μανώλη Σκουλούδη και με το νεαρό Οριόν Σεφουλάι να έχει δύο δοκάρια (12’ και 62’). Στην 7η θέση του φετινού πρωταθλήματος τερμάτισε η Κάλυβος μετά από τη νίκη της με 4-1 επί της Ε.Α.Π., η οποία πάλεψε το παιχνίδι όσο υπήρχε αριθμητική ισορροπία, αλλά οι γηπεδούχοι μετά από τον τραυματισμό και αποχώρηση του Α. Κωστόπουλου στο 53’ (έμειναν με 10 μην έχοντας αναπληρωματικούς), πάτησαν γκάζι και σε 4’ λεπτά (68’-72’) πέτυχαν τρία γκολ και μετέτρεψαν το 1-1 στο τελικό. Τέλος, στο Φουρφουρά, ο Ψηλορείτης επικράτησε με 4-2 των Λιβαδίων και τερμάτισε στην 10η θέση. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Σωτήρης Κόκκαλης που πέτυχε 2 γκολ, είχε και δύο δοκάρια (34’, 60’), ενώ δίχτυα βρήκε και ο τερματοφύλακας Παντελής Διαμαντάκης, ο οποίος στο β’ ημίχρονο χρησιμοποιήθηκε εκτός γκολπόστ. Δοκάρι είχαν και τα Λιβάδια με τον Μαγάκη (53’).