8 Σεπτεμβρίου 2024

Νίκη για το Ρέθυμνο Cretan Kings, 3η ήττα για την Ακαδημία

Την πρώτη νίκη πέτυχε η ομάδα του Ρέθυμνο Cretan Kings στο πλαίσιο της 3ης «στροφή» για το πρωτάθλημα το ανδρών της ΕΚΑΣΚ, ενώ η Ακαδημία για μια ακόμα αγωνιστική έμεινε μακριά από την νίκη.

Ρέθυμνο Cretan Kings – Άσκηση  64 – 58
Τα δεκάλεπτα: 17-10, 38-25, 48-41, 64-58

Το Ρέθυμνο Cretan Kings επικράτησε της Άσκησης Ηρακλείου, με 64-58. Οι Ρεθυμνιώτες για ένα ακόμα παιχνίδι δεν έπαιξαν όπως τους έχουμε συνηθίσει, με αποτέλεσμα να δώσουν δικαίωμα στην Άσκηση, στο 33’ (48-49) και στο 36’ (54-52) να πιστέψει ότι μπορεί να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Κάτι τέτοιο τελικά δεν έγινε και το πρώτο δίποντο ήρθες στο Ρέθυμνο Cretan Kings. Για ένα ακόμα παιχνίδι αρκετές οι απουσίες για τους γηπεδούχους, όπου δεν αγωνίστηκαν, οι Ρέκκας, Κυρίτση, Ξυδάκης, Ασουμανάκης, Πριναράκης.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Μητρόπουλος): Γιάννης 13, Κούμουλος 8(1), Βλαχάκης 5(1), Μαραυγάκης, Στέβοβιτς 7, Τσικνάκης, Τασιούδης 20, Ηλιάδης 4(1), Τσιάτσος 5, Φωτάκης, Βαρδάκης 2, Νταλιάνης.

Για να ενημερώνεστε πάντα πρώτοι…. ακολουθήστε το Rethymnosports.gr στο Instagram κάντε LIKE στο Facebook και κάντε εγγραφή στο YouTube

Χανιά BC – Ακαδημία 74 – 63
Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-31, 57-42, 74-63

Για μια ακόμα αγωνιστική η Ακαδημία έμεινε χωρίς νίκη καθώς γνώρισε την ήττα από το Χανιά BC με 74-63.  Η Ακαδημία ήταν κοντά στο σκορ στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά παρόλα αυτά δεν μπορούσε να πλησιάσει. Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε, ενώ στην τελευτά περίοδο δεν άλλαξε κάτι , με το τελικό να είναι 74-63 για τους Χανιώτες.

Ακαδημία (Καψάλης): Περδίκης 1, Θεοδωρής, Καρακεσισόγλου, Πετράκης, Ντάγκας 7, Γκρέκος 3, Δάσκαλος 4, Μανετάκης 9 (3), Μπέκο 24, Κωνσταντινίδης 15 (1).