Νίκη μεταλλίου για το Αρκάδι

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι, οι Νεανίδες του ΟΚΑ Αρκάδι πήραν μία πολύτιμη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 48-44 για την 1η αγωνιστική της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Τα κορίτσια του Κώστα Πλευράκη έβαλαν τις βάσεις για την κατάκτηση ενός μεταλλίου, πραγματοποιώντας ιδανική πρεμιέρα στην Κοζάνη. Οι Ρεθυμνιώτισσες ήταν συγκλονιστικές και ήταν αυτές που χαμογέλασαν στο τέλος.

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό, με το Αρκάδι να βρίσκεται πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα, με 3-5. Όμως, κατάφεραν και πήραν προβάδισμα με 9-7 μετά από γκολ-φάουλ της Μπότση. Η συνέχεια ήταν ίδια, με την Λίτσι να διαμορφώνει το 14-13 με τρίποντο. Τι ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην 2η περίοδο, με την Λίτσι να ευστοχεί εκ νέου για το 16-13 στο 13’. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα με 18-20. Από εκεί και έπειτα ανέλαβαν το σκοράρισμα οι Μπότση και η Περάκη για το 26-23 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτριες του ΠΑΟΚ με σερί 4-0 ισοφάρισαν σε 26-26. Όμως, οι ερυθρόλευκες απάντησαν με 5 συνεχόμενους πόντους από την Λίτσι για το 31-26. Η ίδια παίκτρια έγραψε το 35-29, με την Δημήτρη να δίνει το μεγαλύτερο προβάδισμα για την ομάδα της με 37-29 (37-31 σκορ γ’ δεκαλέπτου. Η 4η περίοδος ήταν συγκλονιστική με τον Δικέφαλο του Βορρά να μειώνει στον πόντο την διαφορά στο ξεκίνημα (38-37). Όμως, με σερί 7-0 το Αρκάδι πήρε προβάδισμα ξανά με 8 πόντους (45-37) στο 39’, με την πλάστιγγα να γέρνει υπέρ των Ρεθυμνιώτισσων. Ταφόπλακα στα όνειρα του ΠΑΟΚ έβαλε η Δημήτρη με τρίποντο για το 48-38. Τελικά, το Αρκάδι πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 48-44.

Ευχαριστημένος από τη νίκη εμφανίστηκε μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Αρκαδίου, Κώστας Πλευράκης: «Κερδίσαμε μια ομάδα με ιστορία και έναν πολύ δυνατό αντίπαλο όπως ο ΠΑΟΚ. Κάναμε μια καλή αρχή στην διοργάνωση και τίποτα παραπάνω. Συνεχίζουμε με τον ίδιο ζήλο για τα επόμενα παιχνίδια».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-13, 26-23 (ημιχρ.), 37-31, 48-44 τελικό.

OKA ΑΡΚΑΔΙ (Πλευράκης): Μπότση 10, Τζουγκράκη 5(1), Παναρετάκη. Καούκη 7(1), Μπάκα, Μιχελιδάκη, Μούκα, Λίτσι 12(2), Δημήτρη 8(1), Λελεδάκη, Ρήγα, Περάκη 6.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Αλεξίου 5, Πετρίδου 2, Παπαδοπούλου Ευ. 2, Παπαδοπούλου Ελ., Ράτζα Τ. 9(1), Παπαδοπούλου Κ. 1, Μαρκουλάκη 5(1), Κοντογιώργου 7, Ράτζα Ι. 8, Διαμαντίδου, Ζουμπούλη 3, Μανωλοπούλου 2.