20 Απριλίου 2024

Νίκη παραμονής για τις γυναίκες του ΟΠΕΡ

Το καθήκον του έκανε ο ΟΠΕ Ρεθύμνου, ο οποίος επιβλήθηκε με 1-3 σετ του Ηρακλή στην Θεσσαλονίκη, στην επανέναρξη της Α1 βόλεϊ γυναικών, πραγματοποιώντας σημαντικό βήμα για την επίτευξη του στόχου της παραμονής.
Σαν «dejavou» της 1ης αγωνιστικής, τα κορίτσια του Νίκου Ζιώγα δεν δυσκολεύτηκαν αλλά δεν ήταν και εύκολο το έργο τους ταυτόχρονα, αφού η «εικόνα» των φιλοξενούμενων ήταν η ίδια, βγαλμένη από την 1η νίκη της σεζόν επί του ίδιου αντιπάλου με 1-3 σετ. Αυτή τη φορά άλλαξε η πόλη και το γήπεδο, όπου επιτεύχθηκε αυτή η πολύ σημαντική νίκη, με τις «Ρεθυμνιώτισσες» να παίρνουν ένα καθαρό «2» μέσα στο Κατσάνειο. Αυτό το τρίποντο ουσιαστικά διώχνει το άγχος από την Ρεθυμνιώτικη ομάδα, η οποία μπορεί πλέον να βλέπει τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό με… τα κιάλια.
Ο ΟΠΕΡ επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί με αυτή τη νίκη, αφήνοντας στο «0» τον Ηρακλή, ο οποίος πλέον μόνο με ένα θαύμα μπορεί να ελπίζει σε κάτι καλύτερο. Απέναντι στον «γηραιό» έπρεπε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά, αφού είναι η πιο αδύναμη ομάδα του πρωταθλήματος, την οποία έχουν κερδίσει όλοι οι ανταγωνιστές του. Πάντως, η αλήθεια είναι πως οι γηπεδούχοι φάνηκαν περισσότερο ανταγωνιστικοί σε αυτό το ματς, βάζοντας δύσκολα στην Ρεθυμνιώτικη ομάδα. Το 0-2 στα σετ έγινε 1-2 αλλά δεν έπεσε στην «παγίδα», κατακτώντας το 4ο σετ αλλά και τη νίκη. Με αυτή την επιτυχία έφτασε αισίως τις 5 νίκες σε 11 παιχνίδια, εδραιώνοντας στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τις αθλήτριες και τον προπονητή να έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν ήρεμοι το ρεπό τους την επόμενη αγωνιστική.

Το ματς χαρακτηρίστηκε από τις πολλές ανατροπές που υπήρχαν στο προβάδισμα, με τον Ηρακλή στο 1ο σετ να καταφέρνει να προηγείται με 22-21. Όμως, ο ΟΠΕΡ ανέτρεψε της εις βάρος του κατάσταση και με 4 συνεχόμενους πόντους έφτασε στην κατάκτηση του α’ σετ με 22-25. Στην συνέχεια, δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο τα πράγματα, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν για τα καλά μπροστά στο σκορ με 23-21. Πάλι, τα κορίτσια του Νίκου Ζιώγα βρήκαν τις λύσεις και με σερί ξανά 0-4 έκαναν σπουδαίο βήμα για τη νίκη, κατακτώντας και το β’ σετ. Τα πολλά λάθη, ιδιαίτερα επιθετικά, είχαν σαν αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν το πρώτο τους σετ (25-17) οι αθλήτριες του Ηρακλή, μειώνοντας σε 1-2. Στο 4ο και τελευταίο σετ επαναλήφθηκε η ίδια ιστορία, με το ματς να είναι στο 20-20 και την Ρεθυμνιώτικη ομάδα να παίρνει μπρος πάλι στο τέλος. Έτσι, με σερί 1-5 πήρε αυτή την πολύ σπουδαία νίκη που την έφερε 9 βαθμούς μπροστά από τις θέσεις του υποβιβασμού.

ΤΑ ΣΕΤ: 22-25, 23-25, 25-17, 21-25.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Βέλλιου, Στεφανίδου, Τουκμενίδου, Αλτίνη, Πάντεβα, Καραφουλλίδου, λίμπερο η Δαμιανίδου (Καλαϊτζίδου).
ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Ζιώγας): Παρασκάκη, Ζούνιτς, Τσέιμπερς, Σαπαρέφσκα, Τσελάνη, Ξογοραράκη, λίμπερο η Παπουτσή (2ο λίμπερο η Ε. Χατζάκη, Κιλιντζιράκη, Ρ. Χατζάκη, Κλεισιάρη, Μαρινάκη, Παπαδάκη).