8 Σεπτεμβρίου 2024

Οι Ρεθυμνιώτες δρομείς στον 15ο Μινωικό Άθλο

Με αρκετά μεγάλη επιτυχία διεξήχθη ο 15ος Μινωικός Άθλος που διοργάνωσε ο σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης με την Τεχνική υποστήριξη της Ελληνικής Ομοσπονδίας Λαικού-Μαζικού Αθλητισμού & Υπεραπόστασης (ΕΟΣΛΜΑ-Υ) με την υποστήριξη του ΣΕΓΑΣ- της Περιφέρειας Κρήτης και των Δήμων Ηρακλείου- Φαιστού-Γόρτυνας.
Ένας αγώνας που ενώνει τα δύο Μινωικά παλάτια της Φαιστού με την Κνωσό και είναι ο μοναδικός αγώνας υπεραπόστασης που διεξάγεται στην Κρήτη και την νότια Ελλάδα.
Οι 35 αθλητές του Μινωικού Άθλου από Ελλάδα, από Τσεχία και Γερμανία, ξεκίνησαν το πρωί της Κυριακής υπό καταρακτώδη βροχή από το παλάτι της Φαιστού για το παλάτι της Κνωσού (διανύοντας με αντίξοες κλιματολογικές συνθήκες στο μεγαλύτερο διάστημα της διαδρομής)
Μεγάλος νικητής, που κερδίζει για 10η φορά στον συγκεκριμένο αγώνα ήταν ο Παντελής Καμπαξής με τον πολύ καλό χρόνο 4 ώρες 55”, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον πρωταθλητή Ευρώπης τον Τσέχο Daniel Oralek με χρόνο 5 ώρες 01΄58 και στην τρίτη θέση ήταν ο πρωταθλητής Μανόλης Σηφάκης ΣΜΚ με χρόνο 5 ώρες 49΄19, ενώ στην 4η θέση της γενικής κατάταξης και μοναδική γυναίκα του αγώνα ήταν η εκπληκτική Τσέχα αθλήτρια Lenka Horakova με χρόνο 5 ώρες 51, που αποτελεί ρεκόρ διαδρομής για γυναίκες αθλήτριες στον συγκεκριμένο αγώνα.
Επίσης τμήμα διαδρομής έτρεξαν 15 αθλητές, όπως τον Μινωικό Άθλο 140 χλμ. Κνωσός-Φαιστός-Κνωσός έτρεξαν 20 ποδηλάτες παρά τις κακές καιρικές συνθήκες.
Οι δρομείς του Σ.Δ.Υ.Ρ τερμάτισαν όλοι και σημείωσαν εξαιρετικές επιδόσεις σε αυτόν τον επιπονο αγώνα που δοκιμάζοντας τα όρια τους.

Αναλυτικά οι χρόνοι και οι θέσεις των δρομέων του ΣΔΥΡ.