8 Σεπτεμβρίου 2024

«Αγγλική» πρόκριση για το Πέραμα, 3-4 τον ΟΦΙ

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο «Βουζουνεράκειο» της Ιεράπετρας, για την Β’ φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών Ελλάδας, ανάμεσα στον κυπελλούχο Ρεθύμνου Αστέρα Περάματος και τον ΟΦΙ. Τέσσερα πέναλτι (ένα χαμένο), εναλλαγές στο σκορ και το «εισιτήριο» της πρόκρισης να τσεκάρετε στην παράταση από τον Αστέρα Περάματος με 3-4. Οι Ρεθυμνιώτες θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την Τετάρτη 1 Απριλίου (16:30), στην Κόρινθο τον ΑΟ Ζευγολατιού που κέρδισε 0-1 τον Ηρακλή Ατσικής (Λέσβου).
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, αν και οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 32’ να προηγηθούν. Ο ΟΦΙ κέρδισε πέναλτι, σε ανατροπή του Μίγγα Ι. από τον Κουδουνάκη, με τον Ξαγοράρη να το εκτελεί, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Δεν συνέβη όμως το ίδιο και στο 49’ όταν ο Γεωργόπουλος αυτή την φορά, ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Ξαγοράρη, με τον παθών να ευστοχεί από τα 11 βήματα, κάνοντας το 1-0 για τον ΟΦΙ. Η απάντηση ήρθε από τους Ρεθυμνιώτες εννέα λεπτά αργότερα με ένα ακόμα πέναλτι στο παιχνίδι. Ο Μουρατίδης κινήθηκε απειλητικά μέσα στην περιοχή του ΟΦΙ, με αποτέλεσμα να ανατραπεί αντικανονικά από τους αμυντικούς των γηπεδούχων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρηγάκης κάνοντας το 1-1 στο 58’. Ο Αστέρας Περάματος πήρε προβάδισμα στο 72’ με τον Ταμάμη στην πρώτη του επαφή με την μπάλα (πέρασε στο παιχνίδι στη 71’) «έγραψε» το 1-2, εκμεταλλευόμενος ωραία μπαλιά του Ρούσεφ. Οι γηπεδούχοι δεν τα «παράτησαν», αντίθετα ξαναμπήκαν στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας στο 83’. Ο Πετάσης εκτέλεσε φάουλ με τον Κλάδο να κάνει ασταθή απόκρουση και ο Τοψιδέλης από κοντά κάνει το 2-2 και οδηγεί το παιχνίδι στην παράταση. Στην πρώτη φάση (93’) του έξτρα χρόνου ο Ξαγοράρης εκτέλεσε φάουλ, ο Κουγιουμουτζάκης με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα και πάλι στους γηπεδούχους με 3-2. Ο Αστέρας Περάματος στο 113’ κέρδισε δεύτερο πέναλτι στο παιχνίδι, όταν σε σουτ του Η. Χνάρη η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Ι. Μίγγα, με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι και να αποβάλει (2η κίτρινη) τον παίκτη του ΟΦΙ. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Ταμάμης ισοφαρίζοντας σε 3-3 στο 114’. Οι Ρεθυμνιώτες εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και τέσσερα λεπτά αργότερα (118’) ο Ρηγάκης με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-4 δίνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών Ελλάδας στην ομάδα του.

ΟΦ Ιεράπετρας (Καπαράκης): Ταρτάλας, Μεμετζής, Δερμιτζάκης (73′ Δασκαλάκης), Μίγγας Ι., Κουγιουμουτζάκης, Πετάσης, Μπαριτάκης, Πετράκης, Χρυσοφάκης (21’ λ.τ. Τοψιδέλης), Μίγας Β. (79′ Ακαμωτάκης), Ξαγοράρης.
Αστέρας Περάματος (Λυρώνης-Στεφανάκης): Κλάδος, Μοσχονάς (71′ Ταμάμης), Κουδουνάκης, Σταρράς (109′ Νεμπιάι), Γεωργόπουλος, Μουρατίδης, Χνάρης Η., Ρούσεφ, Αντιασβίλι, Ματαραγκάσι (46′ Σκουλούδης), Ρούσεφ, Ρηγάκης.