19 Απριλίου 2024

Ο Μ. Καλεμάκης και η S. Kelly νικητές στο 4ο Beach Running

Επιτυχημένο ήταν το 4ο Beach Running Ρεθύμνου, που διοργάνωσε την Παρασκευή 22/9, το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνου, στο αμμώδες τμήμα της παραλίας από το Δελφίνι και προς ανατολικά, με την συμμετοχή 35 δρομέων στα 5.000μ. και περίπου 50 παιδιών στους δύο παιδικούς αγώνες.

Στον αγώνα 5.000μ. Ανδρών συμμετείχαν 23 αθλητές, ενώ αντιστοίχως στα 5.000μ. Γυναικών 12 αθλήτριες. Ο αγώνας διεξήχθη στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος Horizon 2020 Civitas Destinations και του θεσμού «Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας» (16 έως 22 Σεπτεμβρίου). Τόσο το πρόγραμμα Civitas Destinations όσο και η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας, συντελούν στην προώθηση βιώσιμων τρόπων μεταφοράς και την ευαισθητοποίηση των πολιτών στη χρήση εναλλακτικών τρόπων μετακίνησης μέσα στην πόλη. Επίσης, στοχεύουν στην ενίσχυση της βιώσιμης ενέργειας και κινητικότητας και στην προώθηση του αειφόρου τουριστικού προϊόντος του Δήμου.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε σε αμμώδες τμήμα της παραλίας, από το κτίριο Δελφίνι με κατεύθυνση προς ανατολικά της παραλίας, όπου δρομείς όλων των ηλικιών και διαφόρων εθνικοτήτων, έτρεξαν στην άμμο. Συγκεκριμένα στα 5.000μ. συμμετείχαν 32 δρομείς και στους παιδικούς αγώνες 200μ. και 600μ. συμμετείχαν 48 παιδιά. Στα παιδικά αγωνίσματα δεν υπήρχε χρονομέτρηση και όλοι οι συμμετέχοντες παρέλαβαν μετάλλιο και αναμνηστικό δίπλωμα συμμετοχής.

Πριν την έναρξη του αγώνα, οι συμμετέχοντες και παρευρισκόμενοι αντίκρισαν μια πολύ όμορφη εικόνα. Μια Σέρβα δρομέας, η οποία αφού παρέλαβε το νούμερο συμμετοχής για τα 5.000μ., θήλασε το παιδί της στη σκιά ενός δέντρου και έπειτα, έχοντας το παιδί στην αγκαλιά της καθ’ όλη τη διάρκεια της διαδρομής, διέσχισε όλη την απόσταση τρέχοντας και περπατώντας κατά μήκος της θάλασσας.
Νικητής του Rethymno Beach Running 2017 στα 5,000μ. κατηγορίας ανδρών ήταν ο Μιχάλης Καλεμάκης που τερμάτισε την διαδρομή σε χρόνο 24’31’’, με τον Στράτο Βιολάκη να κατατάσσεται στην 2η θέση με επίδοση 24’58’’, ενώ 3ος τερμάτισε ο Λευτέρης Αντωνάκης με χρόνο 27’00’’. Αντιστοίχως στην κατηγορία των γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η Kelly Suzie με χρόνο 34’26’’, την 2η θέση κατέλαβε η Kira Wunderlich με επίδοση 37’35’’ και 3η η Αγγελική Καραγιάννη τερματίζοντας την διαδρομή σε χρόνο 41’15’’.