19 Απριλίου 2024

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε το Ρέθυμνο Aegean

Πάλεψε αλλά τελικά δεν κατάφερε το Ρέθυμνο Aegean απέναντι στον Άρη γνωρίζοντας την ήττα με 66-69 και καταλαμβάνοντας την 6η θέση της τελικής κατάταξης στην Basket League.
Έτσι, η Ρεθυμνιώτικη ομάδα θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ τον ΠΑΟΚ, με μειονέκτημα έδρας. Ένα ακόμη παιχνίδι στο «Μελίνα Μερκούρη» είχε συγκλονιστική εξέλιξη και η υπόθεση νίκη κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους «κίτρινους» της Θεσσαλονίκης να «δραπετεύουν» με τη σπουδαία νίκη που τους έδωσε την 4η θέση και το πλεονέκτημα έδρας στην α’ φάση των πλέι οφ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά στο φινάλε το Ρέθυμνο Aegean με μπροστάρη τον Γιάννη Καλαμπόκη, πήγε το ματς στην τελευταία φάση. Εκεί όμως ο Σάφτενααρ έχασε ένα εξ’ επαφής καλάθι… από αυτά που δεν χάνονται 6’’ πριν το φινάλε, με το σκορ στο 66-68. Ο Νέιμικ είχε 1 /2 βολές (66-69), αλλά ο Φαγιέ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στα 2’’ και ο Άρης πήρε τη νίκη και την 4η θέση.
Για να φτάσουμε ως εκεί, το Ρέθυμνο Aegean μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι (7-2 στο 3’ και 15-10 στο 6’30’’), για να ολοκληρωθεί η α’ περίοδος 20-17. Στην β’ περίοδο, ο Άρης «έσφιξε» κατά πολύ την άμυνα του, περιορίζοντας αισθητά τον Κάουνσιλ (στην α’ περίοδο είχε 4 πόντους και 4 ασίστ) και «τρέχοντας» σερί 8-21, προηγήθηκε με 28-38, 48’’ πριν το φινάλε της α’ περιόδου. Το σκηνικό ανάλογο και στην γ’ περίοδο, με τον Άρη να παίρνει την μέγιστη διαφορά (28-41) στο ξεκίνημα, με τρίποντο του Τόμας. Με πρωταγωνιστές τους Χόλις και Καλαμπόκη, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 12-4, μειώνοντας σε 40-45 στο 16’30’’. Όμως ένα τρίποντο του Τόμας και ένα καλάθι του Ρίντ έφεραν το 40-50 και το 44-54 με την ολοκλήρωση της γ’ περιόδου. Στην τελευταία περίοδο ο Άρης συντηρούσε την διαφορά ασφαλείας (52-61, 54-64 στο 37’). Στο τελευταίο τρίλεπτο το Ρέθυμνο Aegean έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς και με δύο τρίποντες «βόμβες» του Γιάννη Καλαμπόκη, πλησίασε στους 4 (64-68) 53’’ πριν από το φινάλε. Το κλέψιμο του Άλεν και το καλάθι του Σάφτενααρ στα 24’’ έφερε το 66-68, με τον Άρη να κάνει λάθος στην επαναφορά και τον Βεζένκοφ να πατάει γραμμή. Το Ρέθυμνο Aegean είχε μια ολόκληρη επίθεση, αλλά ο Σάφτενααρ εξ’ επαφής αστόχησε, κάνοντας αμέσως φάουλ στο Νέιμικ. Ο τελευταίος είχε 1 /2 βολές για το 66-69 και να απομένουν 6’’. Δυστυχώς όμως το τρίποντο του Φαγιέ δεν βρήκε στόχο και ο Άρης πήρε τη σπουδαία νίκη, σφραγίζοντας την κατάκτηση της 4ης θέσης.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκόντας, Ψαριανός, Μητσόπουλος.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 28-38 (ημιχρ.), 44-54, 66-695 (τελικό).
ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 6 (2), Ριντ 2, Τόμας 11 (2), Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 17 (1), Νέιμικ 12, Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 11 (2).
ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σχίζας, Κουμπούρας 2, Σάφτενααρ 8, Κάουνσιλ 8 (1), Άλεν, Καλαμπόκης 18 (3), Φαγιέ 15 (1), Σίνης, Χείλαρης 2, Κράβιτς 2, Χόλις 11 (1).