Πρόκριση στους 8 και τώρα παραμονή

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται από χθες η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΟΠΕΡ, που επιβλήθηκε με 3-1 του Μαρκόπουλου σε νοκ άουτ παιχνίδι που έγινε στο «Μελίνα Μερκούρη». Παράλληλα, οι Ρεθυμνιώτισες βελτίωσαν την ψυχολογία τους, ενόψει και του «τελικού» παραμονής το ερχόμενο Σάββατο (17.00) με τον Ηρακλή Κηφισιάς. Το χθεσινό παιχνίδι είχε δύο όψεις, με τον ΟΠΕΡ στα δύο πρώτα σετ να είναι ανώτερος, να έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και να δείχνει πως θα «καθάριζε» εύκολα το παιχνίδι. Για δυόμισι σετ η ομάδα του Μιχάλη Χαχαγιόπουλου είχε τον απόλυτο έλεγχο, αλλά στη συνέχεια τα πράγματα άλλαξαν, με το Μαρκόπουλο να ανεβάζει την απόδοση του. Η ομάδα της Αθήνας πήρε το γ’ σετ, μείωσε σε 2-1 και στο δ’ σετ έβαλε δύσκολα στην Ρεθυμνιώτικη ομάδα. Προηγήθηκε με 8-13, 18-22 και 22-24, με τον Χαχαγιόπουλο να επιστρατεύει την Βέσι Μπόνχεβα, ενώ σημαντικούς πόντους πήρε και η Νίνα Κατερίνη. Με ηγέτη την Ήρα Φεντότοβα, ήρθε η νίκη-πρόκριση για τον ΟΠΕΡ, ο οποίος περιμένει να μάθει αύριο (12.00 στα γραφεία της ΕΟΠΕ η κλήρωση), τον αντίπαλο του στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Στο α’ σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ γράφουν το 12-9. Η Βασίλεβα πίσω από τα 3 μέτρα «σκότωσε» την αντίπαλη άμυνα για το 16-11, με το σερβίς του ΟΠΕΡ να χαλάει την υποδοχή των φιλοξενούμενων και Φεντότοβα και Νίκιτς να είναι ανίκητες στο φιλέ (19-12, 22-13), με την τελευταία να τελειώνει το σετ με συνοπτικές διαδικασίες (25-14).
Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε ο ΟΠΕΡ στο β’ σετ (5-0 και 9-4), αλλά με δύο συνεχόμενους άσους η Γεωργιάδη μείωσε σε 9-7. Βασίλεβα και Φεντότοβα επανέφεραν την τάξη με τον ΟΠΕΡ να προηγείται 16-11, αλλά το Μαρκόπουλο δεν παράτησε το παιχνίδι. Η Αθηναϊκή ομάδα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του ΟΠΕΡ και με άσο της Ψωμά ισοφάρισε σε 17-17, όμως τόσο η ίδια όσο και η Λιάγκη είχαν επιθέσεις άουτ (20-18) και με μπλοκ των Βασίλεβα-Μαυρέα στην Βαρουδάκη ήρθε το 21-18. Η Νίκιτς έγραψε το 24-19 και το σετ τελείωσε με το μπλοκ της Φεντότοβα στην Λιάγκη για το 25-20.
Στο γ’ σετ και πάλι ο ΟΠΕΡ μπήκε καλύτερα (6-3, 12-7, 15-10), μέχρι που ανέλαβε δράση η Βαρουδάκη, αλλά και δύο λάθη της Βασίλεβα ήρθε το 15-14. Η Ζήση ισοφάρισε σε 16-16, για να έρθει το 17-18 με άσο της Δικαιούλια. Το άουτ καρφί της Νίκιτς έδωσε αέρα 2 πόντων στο Μαρκόπουλο (17-19), αλλά η Βασίλεβα έκανε το 22-21. Όμως με ένα άσο η Γεωργιάδη και δύο επιθέσεις της Βαρουδάκη, «γράφτηκε» το 23-25 και το Μαρκόπουλο, μείωσε σε 2-1 σετ, ξαναμπαίνοντας στην διεκδίκηση της νίκης.
Η απώλεια του γ’ σετ, φαίνεται πως επηρέασε τον ΟΠΕΡ, ο οποίος στο δ’, ναι μεν προηγήθηκε με 4-0, αλλά άμεσα το Μαρκόπουλο ισοφάρισε 5-5, μπλοκάροντας τη Νίκιτς, ενώ με πρωταγωνίστρια την Λιάγκη, προηγήθηκε με 8-13. Ο ΟΠΕΡ πλησίασε (12-14), αλλά τα λάθη της Νίκιτς έφεραν το 12-17 και εν συνεχεία 17-20 και 18-21. Σε εκείνο το σημείο ο Μιχάλης Χαχαγιόπουλος επιστράτευσε την Μπόχνεβα, η οποία με καλό σέρβις δυσκόλεψε την υποδοχή των φιλοξενουμένων. Η Νίνα Κατερίνη πήρε δύο κρίσιμες επιθέσεις, εν αντιθέσει με την Βαρουδάκη, η οποία ήταν η μοιραία της ομάδας της. Μπορεί το Μαρκόπουλο να προηγήθηκε με 22-24, αλλά ο ΟΠΕΡ πήρε το σετ με επίθεση της Φεντότοβα και 22-24.
Τα σετ: 25-14, 25-20, 23-25, 23-25, 26-24.
ΟΠΕ Ρεθύμνου (Μιχάλης Χαχαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα, Βασίλεβα, Φεντότοβα, Νίκιτς, Μαυρέα, Μανωλάκη, λίμπερο η Σημαντηράκη, (Δραμιτινού, Κατερίνη, Μπόνχεβα).
Μαρκόπουλο (Γιάννης Ορφανός): Γεωργιάδη, Βαρουδάκη, Πολυδώρου, Ψωμά, Λιάγκη, Γιαννέλου, λίμπερο η Μεθενίτη, (Ζήση, Δικαιούλια).

ΧΑΧΑΓΙΟΠΟΥΛΟΣ: «ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ»
Ως μία τονωτική ένεση για τον «τελικό» της παραμονής με τον Ηρακλή Κηφισιάς, χαρακτήρισε τη νίκη και πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών, ο Μιχάλης Χαχαγιόπουλος. Μάλιστα, ο νεαρός τεχνικός κάλεσε τον κόσμο να δώσει βροντερό παρόν στο σημαντικότερο παιχνίδι της χρονιάς για την παραμονή στην Α1.
«Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κόσμο, και εγώ και οι αθλήτριες και η διοίκηση που ήρθε και μας στήριξε σε ένα σημαντικό παιχνίδι, το οποίο διεξήχθη και μεσούσης της εβδομάδας. Η στήριξή του και η βοήθειά του ήταν πάρα πολύ κομβική στην ανατροπή του 4ου σετ.
Δεν έχουμε ούτε το χρόνο ούτε τα περιθώρια να διαχειριστούμε αυτό που καταφέραμε, που αν μη τι άλλο είναι μία πρόκριση στους ‘’8’’ του κυπέλλου Ελλάδος. Από αύριο ξεκινάει η προετοιμασία για τον άκρως σημαντικό και κρίσιμο αγώνα του Σαββάτου (17:00) κόντρα στον Ηρακλή Κηφισιάς.
Μπορεί να ακούγομαι γραφικός, αλλά το παιχνίδι που έρχεται είναι ο ‘’τελικός των τελικών’’. Θέλουμε τον κόσμο δίπλα μας, όπως σήμερα και αν γίνεται ακόμα περισσότερο. Η ανατροπή που κάναμε στο 4ο σετ και που μας έδωσε την πρόκριση, ήταν η πρώτη που κάναμε κατά τη διάρκεια όλης της χρονιάς. Θέλουμε τον κόσμο δίπλα μας, για να μας δώσει την απαραίτητη ψυχολογία, το έναυσμα για να πάνε όλα καλά στον αγώνα με την Κηφισιά.
Τέλος, πολύ σημαντικό ρόλο στην ανατροπή έπαιξαν οι αθλήτριες που ήρθαν από τον πάγκο και μας βοήθησαν τα μέγιστα. Μας βγήκαν όλες οι αλλαγές που κάναμε και έτσι πετύχαμε τον στόχο μας που ήταν η πρόκριση στους «8».