Σαββατοκύριακο με ήττες στα πρωταθλήματα της ΕΣΠΕΚ για τις ομάδες μας

Οι κορασίδες του Αρκαδίου γνώρισαν την 2η ήττα τους με 0-3 σετ από τον ΣΦΠ Χανίων στο «Μελίνα Μερκούρη». Τον ίδιο δρόμο ακολούθησε και ο Νέος ΟΠΕΡ, ο οποίος ηττήθηκε από το Ακρωτήρι με 3-0 σετ για το πρωτάθλημα Κορασίδων. Ήττα και για τους Παίδες του Αρκαδίου, οι οποίοι έχασαν από τον ΣΦΠ Χανίων με 3-0 σετ στα Χανιά. Τέλος, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Παγκορασίδων, τα Ρεθυμνιώτικα τμήματα ξεκίνησαν με το «αριστερό», γνωρίζοντας τις ήττες με 3-0 σετ σε Β’ και Γ’ Όμιλο.
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ – Α’ Όμιλος
ΟΚΑ Αρκάδι – ΣΦΠ Χανίων 0-3
Τα κορίτσια της Δόξας Δακανάλη είχαν να αντιμετωπίσουν το φαβορί του πρωταθλήματος Κορασίδων σε ένα πολύ δύσκολο αγώνα για αυτές. Πάραυτα το πάλεψαν αλλά η ήττα ήρθε φυσιολογικά με 0-3 σετ, «πέφτοντας» στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
ΤΑ ΣΕΤ: 15-25, 22-25, 15-25.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Δακανάλη): Καραμούζη, Φώτη, Αβντίου, Χαιρέτη, Λίτινα, Παγκάλου, Χωνιανάκη (λ), Αράπη.

Νέος ΟΠΕΡ – Ακρωτήρι 0-3
Από την άλλη μεριά, οι κορασίδες του Νέου ΟΠΕΡ είχαν την ευκαιρία να ξεπεράσουν βαθμολογικά το Ακρωτήρι, αλλά δεν τα κατάφεραν και υπέκυψαν μέσα στο «Μελίνα Μερκούρη» με 0-3 σετ από την Χανιώτικη ομάδα. Προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σε κανένα σημείο τις φιλοξενούμενες, με αποτέλεσμα την 5η ήττα της Ρεθυμνιώτικης ομάδας.
ΤΑ ΣΕΤ: 11-25, 12-25, 16-25.
ΝΕΟΣ ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Φεντόντοβα): Δελή, Βαρδαξή, Παντελάκη Ζ., Ποθητού, Αποστολάκη, Παντελάκη Ε., Καρουζάκη, Βογιατζή, Γυπαράκη, Φυνδριλή, Μασαλή, Πίσσα.

ΣΦΠ Χανίων – ΟΚΑ Αρκάδι 3-0
Οι παίδες του ΟΚΑ Αρκάδι είχαν δύσκολη αποστολή απέναντι στον αήττητο του πρωταθλήματος, ΣΦΠ Χανίων, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι Ρεθυμνιώτες δεν έπεσαν «αμαχητί» παρά την μεγάλη διαφορά στο 1ο σετ (25-14). Στα επόμενα δύο σετ το πάλεψαν περισσότερο, δείχνοντας ότι θα μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο αλλά δεν τα κατάφεραν και υπέκυψαν με 25-21 και 25-20 αντίστοιχα.
ΤΑ ΣΕΤ: 25-14, 25-21, 25-20.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Χαραλαμπίδης): Χαλκιαδάκης, Τσαπάκης, Λύκος, Αράπης, Λαρέντζος, Ζύλα, Τζανιδάκης, Λίτινας, Νικάκης, Ληξουργιώτης, Λυτροκάλης (λ).

Παγχανιακός – ΟΚΑ Αρκάδι 3-0
Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Παγκορασίδων, το ΟΚΑ Αρκάδι δέχθηκε την πρώτη της ήττα, χάνοντας από τον Παγχανιακό με 3-0 σετ, εκτός έδρας. Τα κορίτσια του Μανόλη Αντωνάκη προσπάθησαν αλλά «λύγισαν» στο κλειστό των Χανίων.
ΤΑ ΣΕΤ: 25-12, 25-14, 25-07.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Αντωνάκης): Σταυρουλάκη, Μπενάκη, Νικολουδάκη, Πλαΐτη, Παπαδάκη Αν., Παπαδάκη Αθ., Πελαντάκη, Μοτζάκη, Λίτινα, Αγγουριδάκη, Ζουμπουλάκη, Αντουράκη.

Σούδα 1 – Νέος ΟΠΕ Ρεθύμνου 2  3-0

Για τον ίδιο όμιλο, ούτε ο Νέος ΟΠΕ Ρεθύμνου τα κατάφερε, «στραβοπατώντας» στο κλειστό της Σούδας από την ομώνυμη ομάδα με 3-0 σετ. Οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, παίρνοντας μία εύκολη νίκη.
ΤΑ ΣΕΤ: 25-04, 25-08, 25-09.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ – Γ’ Όμιλος
Φιλαθλητικός – Νέος ΟΠΕ Ρεθύμνου 1 3-0
Για τον Γ’ Όμιλο, ο Νέος ΟΠΕ Ρεθύμνου ηττήθηκε με 3-0 σετ, ξεκινώντας με το «αριστερό» τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα Παγκορασίδων. Στο κλειστό του Λίντο, οι Ρεθυμνιώτισσες προσπάθησαν στα δύο πρώτα σετ αλλά η ανωτερότητα του αντιπάλου ήταν σαφής, με την ήττα να έρχεται φυσιολογικά.
ΤΑ ΣΕΤ: 25-15, 25-14, 25-09.