16 Σεπτεμβρίου 2024

Στην κορυφή του Γ’ ομίλου η Εθνική μας με 2χ2

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής Ελλάδας στις πρώτες δύο αγωνιστικές του Ευρωμπάσκετ 2015, καθώς επικράτησε τόσο των Σκοπίων (85-65), όσο και της Κροατίας (72-70), μένοντας μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα του Γ’ ομίλου.

Η «επίσημη αγαπημένη» με 4 βαθμούς στον Γ’ όμιλο έχει «στρογγυλοκάτσει» στην πρώτη θέση και πλέον είναι το απόλυτο φαβορί για την πρωτιά του ομίλου. Φυσικά, απομένουν 3 αγωνιστικές ακόμη, με μοναδικό αντίπαλο που μπορεί να την φοβίσει να είναι η Σλοβενία, καθώς στους άλλους 2 αγώνες θα αντιμετωπίσει την Γεωργία και την Ολλανδία.

Στο πρώτο ματς που άνοιξε την αυλαία για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, το συγκρότημα του Φώτη Κατσικάρη δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το δίποντο με 85-65 κόντρα στα Σκόπια, κάνοντας ουσιαστικά επίδειξη δύναμης. Αυτό που έδωσε το κάτι παραπάνω, κυρίως ψυχολογικά, ήταν η χθεσινή νίκη κόντρα στους διοργανωτές Κροάτες, τους οποίους κερδίσαμε με 72-70 μέσα στο Ζάγκρεμπ. Μπορεί το ξεκίνημα να μην ήταν καλό, να ξεκινήσαμε με πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση αλλά οι Ζήσης και Σπανούλης δήλωσαν «παρών» την πιο κατάλληλη στιγμή. Καταρχήν, κράτησαν «όρθια» την Εθνική μας όταν η μπάλα «έκαιγε» και ήμασταν πίσω στο σκορ με 10 πόντους (39-49) στην 3η περίοδο. Στο 4ο δεκάλεπτο ήρθε η ολική ανατροπή και με σερί 15-6 πήραμε για δεύτερη φορά προβάδισμα στην αναμέτρηση με 66-65 (36’). Οι Μπουρούσης και Πρίντεζης έκαναν το 72-67 στο 38:30’, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν μόλις 3 πόντους, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα μας με 72-70.

Από κει και πέρα, η Ελλάδα έχει σήμερα ρεπό, ενώ αύριο θα επιστρέψει στο παρκέ του γηπέδου στο Ζάγκρεμπ για να αγωνιστεί κόντρα στην Γεωργία και με νίκη θα ενισχύσει τις πιθανότητες για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του Γ’ ομίλου.