8 Σεπτεμβρίου 2024

Στις λεπτομέρειες έχασε ο ΟΠΕΡ

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς ο ΟΠΕ Ρεθύμνου  δεν κατάφερε να κάνει το πρώτο «βήμα» για την πρόκριση στην επόμενη φάση, χάνοντας με 1-3 σετ από τον Πανερυθραϊκό για την πρώτη αγωνιστική του τουρνουά δευτεραθλητών της Α2 Ανδρών.

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, με τον Πανερυθραϊκό να παίρνει την πολύτιμη νίκη που λογικά θα του δώσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση των μπαράζ ανόδου, αν καταφέρει να κερδίσει και τη Νίκη Αιγινίου την Κυριακή. Από την άλλη μεριά η Ρεθυμνιώτικη ομάδα θα ψάξει τη νίκη το Σάββατο κόντρα στη Νίκη Αιγινίου και θα περιμένει το ματς της Κυριακής.

Ο αγώνας, πάντως, ξεκίνησε με τους καλύτερους «οιωνούς» για τον ΟΠΕΡ, ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει με 25-22 στο 1ο σετ, με πρωταγωνιστή τον Ζουπάνη. Στο 2ο σετ ο τυπικά φιλοξενούμενος ξεκίνησε καλύτερα, παίρνοντας προβάδισμα με 2-7. Όμως, οι «Ρεθυμνιώτες» αντέδρασαν, κάνοντας το σετ ντέρμπι (22-23). Πάραυτα δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι παραπάνω, με τον αντίπαλο να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ (23-25). Το 3ο σετ ήταν και το πιο συγκλονιστικό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (6-6, 14-14, 20-20) με τον Ζουπάνη να δίνει προβάδισμα με 24-23. Όμως, οι Μανιόπουλος και Κούνας έκαναν το 27-29 για την ομάδα τους, παίρνοντας προβάδισμα με 1-2 σετ. Στο 4ο σετ ο Πανερυθραϊκός μπήκε πιο αποφασισμένος για τη νίκη και κατάφερε να πάρει προβάδισμα από την αρχή (3-9), διατηρώντας το μέχρι τέλους για το 11-25 και το 1-3 στα σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-22, 23-25, 27-29, 11-25.

ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Πρασανάκης): Σπανόπουλος, Κοτσιλιάνος, Παλιουδάκης, Ζουπάνης, Κόκκινος, Διαμαντάκης, Λαδάκης –λ / Μονιάκης, Χνάρης, Μπονατάκης.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ (Λάιος): Κρέτσης, Μανιόπουλος, Λυκουρέσης, Κωστόπουλος Β., Παπακυριακού, Κούνας, Αχιλλεόπουλος –λ / Κωστόπουλος Γ., Μπαρούτας, Ρεζκ.