Ρεθυμνιώτες στο βάθρο του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Άρσης Βαρών

Οι αθλητές του τμήματος Άρσης Βαρών του Ο.Κ.Α. ΑΡΚΑΔΙ, συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2015, που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη. Οι αθλητές του Αρκαδίου είχαν εξαιρετική παρουσία και κατάφεραν καλές επιδόσεις, με τις οποίες κέρδισαν καλές κατατάξεις στις κατηγορίες που συμμετείχαν, με τον Μπούλι Κωνσταντίνο μάλιστα να κατακτάει το χάλκινο μετάλλιο στο αρασέ, της κατηγορίας των 69 κιλών στους άνδρες. Ιδιαίτερα ξεχώρισαν οι γυναίκες αθλήτριες του Αρκαδίου, όλες εκ των οποίων κέρδισαν θέση στο βάθρο. Συγκεκριμένα, η Παναγιωτάκη Εύα χρήστηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στην κατηγορία των 58 κιλών των κορασίδων, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας, καθώς και το ασημένιο μετάλλιο στις νεανίδες, η Τζανιδάκη Φρειδερίκη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των 48 κιλών στις κορασίδες και η Λιονή Χρυσή κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 58 κιλών στις κορασίδες.
Συνεπεία των πολύ καλών εμφανίσεων των αθλητών της, η Ρεθεμνιώτικη ομάδα παρόλο που δεν ήταν πλήρης, καθώς πολλοί αθλητές δεν μπόρεσαν να ταξιδέψουν στη Θεσσαλονίκη για να συμμετάσχουν στους αγώνες λόγω υποχρεώσεων τους, κατάφερε να βρεθεί στην πρώτη δεκάδα των γενικών κατατάξεων όλων των ηλικιακών κατηγοριών. Συγκεκριμένα, στην πανελλήνια κατάταξη για το 2015, το Ο.Κ.Α.ΑΡΚΑΔΙ πλασαρίστηκε 9ο στους άνδρες, 6ο στους νέους άνδρες, 10ο στους εφήβους και τους παίδες, 8ο στις γυναίκες, 4ο στις νέες γυναίκες και τις νεανίδες, καθώς και 2ο στις κορασίδες.
Οι επιτυχίες των νεαρών αθλητριών του συλλόγου μας, πέρα από την αθλητική τους καταξίωση, καθότι τυγχάνουν μαθήτριες ενδέχεται να φανούν ιδιαίτερα χρήσιμες στην εισαγωγή τους σε ανώτερες σχολές, καθώς σύμφωνα με το νέο αθλητικό νόμο θα τους πριμοδοτήσουν με επιπλέον μόρια, κατά τη συμμετοχή τους στις πανελλήνιες εξετάσεις.

Αναλυτικά οι θέσεις που κατέλαβαν οι Ρεθυμνιώτες αθλητές και αθλήτριες.