16 Απριλίου 2024

Στο 0-0 «κόλλησαν» Αστέρας – Ολυμπιάδα

Έναν πολύτιμο βαθμό κατέκτησε η γυναικεία ομάδα του Αστέρα Ρεθύμνου, μετά το 0-0 με την Ολυμπιάδα Υμηττού στην Σοχώρα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Women’s Football League.

Η ομάδα του Αστέρα πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση απέναντι σε μία πολύ ποιοτική ομάδα, κατακτώντας δίκαια τον 5ο βαθμό της σε 7 αναμετρήσεις. Στα πρώτα λεπτά, οι παίκτριες μας μπήκαν μουδιασμένα, δίνοντας την κατοχή στις φιλοξενούμενες, οι οποίες απείλησαν στο 4ο λεπτό, με την Βενιαμίν να σουτάρει στο δοκάρι. Από το 30’, όμως, και έπειτα, οι «Asteras Ladies» πήραν τον έλεγχο και απείλησαν αρκετές φορές, μέσω της υπέροχης δημιουργίας της Οτινιάνο. Και της Δαφέρμου. Μάλιστα, στο 30’ η Περουβιανή έβγαλε υπέροχη σέντρα στην Μανωλίτση, η οποία έπιασε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει αργά και βασανιστικά ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι, ενώ στις καθυστερήσεις η επιθετικός του Αστέρα απείλησε ξανά μετά από υπέροχη εκτέλεση φάουλ της Δαφέρμου.

Για να ενημερώνεστε πάντα πρώτοι…. ακολουθήστε το Rethymnosports.gr στο Instagram κάντε LIKE στο Facebook και κάντε εγγραφή στο YouTube

Στην επανάληψη, η ομάδα του Αστέρα διατήρησε τον ίδιο πολύ καλό ρυθμό, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για την επίτευξη ενός τέρματος, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Παρ’ όλα αυτά, ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές και στα μετόπισθεν, κρατώντας το μηδέν απέναντι στην 2η καλύτερη επίθεση του 2ου Ομίλου.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
4’ Η Βενιαμίν σούταρε έξω από την περιοχή με την μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι και να περνάει άουτ.

6’ Η Βενιαμίν σούταρε μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

11’ Η Δαφέρμου εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από δεξιά με το σουτ να μπλοκάρει η Δημητροπούλου.

19’ Η Γεωργίου σούταρε μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνάει άουτ.

30’ Φοβερή ενέργεια της Οτινιάνο από τα αριστερά, έβγαλε τη σέντρα, πήρε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή η Μανωλίτση, με την μπάλα να κυλά βασανιστικά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

38’ Η Γεωργίου έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την Μανουκαράκη να μπλοκάρει εντυπωσιακά.

45’+ Η Δαφέρμου απειλεί ξανά από εκτέλεση φάουλ, με την Μανωλίτση να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

48’ Η Οτινιάνο έκλεψε και πάσαρε στην Δαφέρμου, η οποία από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε αδύναμα στα χέρια του τέρματος.

52’ Η Οτινιάνο με τακουνάκι βρήκε την Καραμουσαδάκη η οποία σούταρε από πλάγια, με το τέρμα να μπλοκάρει.

74’ Η Κατωπόλη εκτέλεσε απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητές: Βράγκου Ε., Στεφανίδου, Βράγκου Α.

Αστέρας Ρεθύμνου (Νίκος Κυριακόπουλος): Μανουκαράκη, Πιτσή, Κιαχίδου, Βορριά (85’ λ.τ. Σταγάκη), Κελαϊδή, Δρακάκη, Καραμουσαδάκη, Δαφέρμου, Ραμπέλλο, Μανωλίτση, Οτινιάνο.

Ολυμπιάδα Υμηττού (Νίκος Γκαλίτσιος): Δημητροπούλου, Μπούτλα, Γεωργίου, Μάρκου, Μιχαλοπούλου, Γκούνη, Λουκά (63’ Τσούκα), Φακίνου (81’ Κυριάκου), Βενιαμίν (81’ Ιβιτσμιλά), Κατωπόλη, Καραγιάννη.