18 Απριλίου 2024

Τίτλος και άνοδος στην Super League για το Ρέθυμνο Futsal

Οι Ρεθυμνιώτες πανηγυρίζουν την επιστροφή τους στην μεγάλη κατηγορία της Σάλας. Καταθέτοντας ψυχή το Ρέθυμνο Futsal πήρε μεγάλη νίκη στον 3ο τελικό της Futsal League, σήμερα το απόγευμα, απέναντι στον Αία Παλλήνης με 7-6 και πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου επιστρέφοντας στην Supes League Futsal  της νέας σεζόν. Οι Ρεθυμνιώτες με πρωταγωνιστές τους Μερκούρι (4 γκολ) και τον τερματοφύλακα Τρουλλινό, στο ημίχρονο πήραν προβάδισμα 4-2, ενώ στο 28’11’’ συμπλήρωσαν 5 φάουλ, προηγήθηκαν στο 34’ με 5-2, αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ. Στην συνέχεια το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι και η Αθηναϊκή ομάδα ισοφάρισε σε 5-5 στο 36’30’’. Ο Αίας αφού έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, παίρνοντας το προβάδισμα με 5-6 στο 1’13’’. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ρεθύμνου «ξύπνησε» ισοφαρίζοντας αρχικά με τον Καράλη, 40’’ πριν το τέλος του Α’ μέρους της παράτασης και παίρνοντας την νίκη 24’’ πριν το φινάλε του έχτρα χρόνου με αυτογκόλ του μοιραίου για τους φιλοξενούμενους Τρουλιτάκη.

Γκολ και φάσεις
4’ Μερκούρι 1-0
4’ Παπακώστας 1-1
4’ Δαγαράκης 2-1
14’ Μερκούρι 3-1
19’ Μερκούρι 4-1
20’  Τρουλιτάκης 4-2
26’ Δοκάρι Βενέτος
28’ Δοκάρι Μερκούρι
29’ Δοκάρι από εκτέλεση πέναλτι του Σχισμένου
34’ Μερκούρι 5-2
35’ Τσιακλής 5-3
35’ Τρουλιτάκης 5-4
36’ Σχισμένος 5-5
Παράταση
1’ Βενέτος 5-6
3’ Καράλης 6-6
6’ Τραυματισμός Τρουλλινού
6’ Αυτογκόλ Τρουλιτάκης 7-6
Ρέθυμνο Futsal (Α. Πλατής): Τρουλλινός, Δαγαράκης, Μερκούρη, Κυριακόπουλος, Καράλης, Νικολακάκης, Κάσσης, Δουζίνας, Κοτσιφάκης, Καλογεράκης, Γκεοργκίεφ, Ξυδάκης, Χαμογιωργάκης.
Αίας Παλλήνης (Σ. Ράπτης): Θεοδώρου, Πρατάρης, Βενέτος, Κοκοτσάκης, Τρουλιτάκης, Παπακώστας, Σκαραμαγκάς, Ντάβρης, Τσιακλής, Σχισμένος.