32 Παγκρήτια Μετάλλια για την Ακ. Ρεθύμνου στο Ζίου Ζίτσου

Με τη συμμετοχή 27 συλλόγων και 857 αθλητών και αθλητριών, όλων των κατηγοριών, πραγματοποιήθηκε το 3ο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κρήτης Ju Jitsu, στο Κλειστό Γυμναστήριο Κλαδισού Χανίων, το Σαββατοκύριακο 28 και 29 Μαρτίου.  Το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κρήτης, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ζίου Ζίτσου (ΕΦΕΟΖΖ) και της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού, είναι το μεγαλύτερο που διεξάγεται στη χώρα, δείγμα της μεγάλης ανάπτυξης που γνωρίζει το άθλημα στο νησί τα τελευταία χρόνια. Για μια ακόμη χρονιά, πρωταγωνιστικός ήταν ο ρόλος των αθλητών των συλλόγων του Νομού Ρεθύμνου, καθώς κατάφεραν να σημειώσουν υψηλές επιδόσεις στους αγώνες και να ανέβουν πολλές φορές στο βάθρο των νικητών. Η παρουσία της «Ακαδημίας Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου», εκ των αποτελεσμάτων, κρίνεται απολύτως επιτυχημένη, καθώς όλοι οι αθλητές απέδωσαν πολύ καλά στους αγώνες και ο σύλλογος κατέκτησε 32 μετάλλια με 36 συμμετοχές.

Ο προπονητής της «Ακαδημίας Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου», Βαγγέλης Συνολάκης, σε δήλωσή του, επεσήμανε: «Το Παγκρήτιο Πρωτάθλημα ήταν μια πολύ καλή εμπειρία για τους αθλητές του συλλόγου που συμμετείχαν σε αυτό.  Ήταν μια διοργάνωση υψηλού επιπέδου, με τη συμμετοχή άνω των 800 αθλητών από όλη την Κρήτη, γεγονός που αποδεικνύει ότι το Ζίου Ζίτσου είναι ένα άθλημα με γερές βάσεις και ελπιδοφόρο μέλλον στο νησί μας, όπως επίσης και στη χώρα μας γενικότερα. Σε ό,τι αφορά την παρουσία της «Ακαδημίας Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου», θεωρώ ότι ήταν απολύτως επιτυχημένη, καθώς όλα τα παιδιά προσπάθησαν, αποκόμισαν χρήσιμα αγωνιστικά στοιχεία για το μέλλον, σημείωσαν καταπληκτικές επιδόσεις και με την απόδοσή τους κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο των νικητών».

Οι αθλητές και αθλήτριες που συμμετείχαν στο πρωτάθλημα και οι θέσεις που κατέκτησαν στις κατηγορίες τους είναι οι εξής: