16 Απριλίου 2024

4 μετάλλια και κλήσεις στην Εθνική για τον Καβρό Ρεθύμνου

Εξαιρετική παρουσία είχε σε μία ακόμη σπουδαία διοργάνωση ο Αθλητικός Σύλλογος Μαχητικών Τεχνών Καβρός Ρεθύμνου το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Ο Ρεθυμνιώτικος σύλλογος συμμετείχε με 17 αθλητές και αθλήτριες στο 15ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ju Jitsu που έγινε 13-14 Φεβρουαρίου στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων. Ο ΑΣΜΤ Καβρός Ρεθύμνου επέστρεψε στην βάση του με 4 μετάλλια και αντιστοίχως 4 προκρίσεις σε μεγάλες διοργανώσεις, από το Πανελλήνιο πρωτάθλημα το οποίο ήταν ιδιαίτερα υψηλού επιπέδου, με μεγάλη συμμετοχή από όλη την Ελλάδα.

Ο Γιώργος Παντελιδάκης 15ετών κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία του και παράλληλα μία θέση στην Εθνική ομάδα για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ju Jitsu. Τρεις ακόμη νεαροί αθλητές του Ρεθυμνιώτικου συλλόγου που αγωνίζονται σε κατηγορίες -12 ετών, ανέβηκαν στο βάθρο του Πανελληνίου πρωταθλήματος και θα αγωνιστούν με το εθνόσημο στο στήθος στο Βαλκανικό Κύπελλο Ju Jitsu που θα διεξαχθεί τον ερχόμενο Σεπτέμβριο στην Κύπρο. Ο Σπύρος Χατζηκωνσταντίνου πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση έφτασε μέχρι τον τελικό, όπου έχασε στις λεπτομέρειες κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο. Πολύ καλή παρουσία είχαν όμως και οι Γιώργος Σκανδαλάκης και Πέτρος Νικολακάκης, που κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία του ο καθένας και επίσης θα αποτελούν μέλη της Εθνικής στο Βαλκανικό Κύπελλο της Κύπρου.

Πολύ κοντά στην επίτευξη του ίδιου στόχου έφτασαν ακόμη 4 αθλητές του ΑΣΜΤ Καβρός Ρεθύμνου, οι Ελένη Καυκαλά, Χαρά Καυκαλά, Χρήστος Καλιάνης και Κωνσταντίνος Ορφανουδάκης που κατέλαβαν την 4η θέση στις κατηγορίες, χάνοντας στις λεπτομέρειες ένα μετάλλιο. Ο ΑΣΜΤ Καβρός Ρεθύμνου συμμετείχε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ju Jitsu και με 9 νέα παιδιά, τα οποία πήραν το βάπτισμα του πυρός, έχοντας επίσης πολύ καλή παρουσία. Ο λόγος για τους Μιχάλη Φραγκιουδάκη, Μανόλη Βογιατζάκη, Χαράλαμπο Στρατιδάκη, Βαγγέλη Τζαγκαράκη, Αναστασία Σκανδαλάκη, Μανόλη Ηλιακή, Γιάννη Καρπουζάκη, Γιώργο Δελήμπαση και Σταύρο Μπαλάση.

Όπως γίνεται αντιληπτό, ο προπονητής του ΑΣΜΤ Καβρός Ρεθύμνου, Μιχάλης Γαραντωνάκης δεν θα μπορούσε να μην είναι ικανοποιημένος και να μοιράζει συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές του, για την εξαιρετική παρουσία που είχαν.