18 Απριλίου 2024

5χ5 οι γυναίκες του ΟΚΑ Αρκάδι

Όπως τελείωσαν, έτσι ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους οι γυναίκες του ΟΚΑ Αρκάδι, οι οποίες μετά από περίπου ένα μήνα επανήλθαν στο πρωτάθλημα βόλεϊ γυναικών με νίκη κόντρα στον Γιούχτα με 3-1 σετ, που τις διατήρησε στην 1η θέση. Με νίκη συνέχισαν και οι παίδες του ίδιου συλλόγου, οι οποίοι επικράτησαν με 3-0 σετ της ΓΕΗ 2. Το «χατ-τρικ» έκλεισαν οι παγκορασίδες του ΟΚΑ Αρκάδι, οι οποίες πήραν πολύτιμο δίποντο απέναντι στον ΣΦΠ Χανίων μέσα στα Χανιά. Αντίθετα οι τρεις ομάδες του Νέου ΟΠΕ Ρεθύμνου, τελείωσαν τις υποχρεώσεις τους το Σαββατοκύριακο με απολογισμό 1 νίκη και 2 ήττες. Συγκεκριμένα, οι κορασίδες δεν άντεξαν στην πίεση του Κύδων και ηττήθηκαν με 0-3 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη». Από την άλλη, ο Νέος ΟΠΕΡ 1 επιβλήθηκε με 3-0 της ΓΕΗ 2, όντας μόνος πρώτος στην σχετική βαθμολογία. Τέλος, ο Νέος ΟΠΕΡ 2 γνώρισε την 4η συνεχόμενη ήττα του από το Ακρωτήρι 2 με 3-0 σετ.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΟΚΑ Αρκάδι – Γιούχτας 3-1
Προελαύνουν οι γυναίκες του ΟΚΑ Αρκάδι, οι οποίες διατήρησαν το αήττητο, κερδίζοντας και τον Γιούχτα με 3-1 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη». Τα κορίτσια του Μανόλη Αντωνάκη δεν είχαν πρόβλημα να ξεπεράσουν και το εμπόδιο της Ηρακλειώτικης ομάδας και να παραμείνουν στην 1η θέση της βαθμολογίας. Το ΟΚΑ Αρκάδι πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ, ενώ έδειξε σημάδια χαλάρωσης στο 3ο, εππιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να μειώσουν σε 2-1 στα σετ. Όμως, οι Ρεθυμνιώτισσες έκαναν το καθήκον τους, παίρνοντας το 4ο σετ αλλά και την πολύτιμη νίκη.
ΤΑ ΣΕΤ: 25-14, 25-15, 21-25, 25-20.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Αντωνάκης): Σμπιράκη, Καραμούζη, Βερβερίδη, Ντεμάϊ, Κιαγιά, Μπεμπή, Πάπα, Φραγκιουδάκη, Βουλουμπασάκη, Παυλάκη λίμπερο.

ΟΚΑ Αρκάδι – ΓΕΗ 2 3-0
Την 3η τους νίκη πήραν οι παίδες του ΟΚΑ Αρκάδι, οι οποίοι επιβλήθηκαν με 3-0 σετ της ΓΕΗ 2 στο κλειστό του Ρεθύμνου. Απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας και δίχως νίκη, ΓΕΗ, δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα οι παίκτες του Χαραλαμπίδη, οι οποίοι διατηρήθηκαν στην μέση της κατάταξης με 8 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική έχει ντέρμπι με την ΓΕΗ 1 και με νίκη θα μειώσει την μεταξύ τους διαορά.
ΤΑ ΣΕΤ: 25-12, 25-19, 25-17.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Χαραλαμπίδης): Τζανιδάκης, Τσαπάκης, Χαντζής, Λίτινας, Λαρέντζος, Λύκος, Ληξουργιώτης, Νικάκης, Ζύλα, Σωπασουδάκης, Λυτροκάλης – λίμπερο.

Νέος ΟΠΕΡ – Κύδων 0-3
Για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος κορασίδων ο Νέος ΟΠΕΡ είχε να αντιμετωπίσει τον δυνατό Κύδων στο «Μελίνα Μερκούρη», όπου δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 0-3 σετ. Τα κορίτσια της Φεντότοβα δεν έκαναν την έκπληξη, παραμένοντας στην 5η θέση του πρωταθλήματος.
ΤΑ ΣΕΤ: 15-25, 11-25, 16-25.
ΝΕΟΣ ΟΠΕΡ (Φεντότοβα): Βαρδαξή, Αποστολάκη, Πίσσα Κ., Ποθητού, Παντελάκη Ε., Πίσσα Ν., Παντελάκη Ζ., Μασαλή, Γυπαράκη, Παλιεράκη, Περκέτσι, Φινδριλή.

ΣΦΠ Χανίων – ΟΚΑ Αρκάδι 0-3
Μία μεγάλη νίκη πανηγύρισε το ΟΚΑ Αρκάδι, το οποίο επιβλήθηκε με 0-3 σετ του ΣΦΠ Χανίων στα Χανιά. Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα κατάφερε να «αποδράσει» με τους δύο βαθμούς της νίκης μετά από ένα συγκλονιστικό ματς. Το 0-1 έγινε σχετικά εύκολα, επικρατώντας με 17-25, ενώ τα επόμενα δύο ήταν ντέρμπι, τα οποία κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Μάλιστα στο 3ο και τελευταίο σετ τα κορίτσια του Μανόλη Αντωνάκη έπρεπε να φτάσουν τους 34 πόντους (!) για να φτάσουν στην κατάκτηση του.
ΤΑ ΣΕΤ: 17-25, 23-25, 32-34.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Αντωνάκης): Λίτινα, Πελαντάκη, Πλαΐτη, Σταυρουλάκη, Μοτζάκη, Ζουμπουλάκη, Παπαδάκη Αν., Παπαδάκη Αθ., Σπαντιδάκη, Αντουράκη, Μπενάκη.

Ακρωτήρι 2 – Νέος ΟΠΕΡ 2 3-0
Οι παγκορασίδες του Νέου ΟΠΕΡ 2 είχαν δύσκολο έργο απέναντι στο Ακρωτήρι 2 που βρίσκεται στην 2η θέση και μοιραία έχασαν με 3-0 σετ στο κλειστό του Ακρωτηρίου. Έτσι, δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη με την επόμενη αγωνιστική να τις βρίσκει αντιμέτωπες με την πρωτοπόρο Σούδα 1.
ΤΑ ΣΕΤ: 25-15, 25-15, 25-11.
ΝΕΟΣ ΟΠΕΡ 2 (Αλεξανδράκη): Φραττεδάκη, Μενιουδάκη, Ντουμάνα, Μανουσέλη, Κουταλά, Δροσάκη, Αποστολάκη, Κοβάτσι, Βαμβακά.

Νέος ΟΠΕΡ 1 – ΓΕΗ 2 3-0
Ο Νέος ΟΠΕΡ 1 δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της ΓΕΗ 2 με 3-0 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος παγκορασίδων (Γ’ Ομίλου). Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα με αυτή τη νίκη έφτασε αισίως τις 3, απολαμβάνοντας την μοναξιά της κορυφής με 7 βαθμούς. Τα κορίτσια της Φεντότοβα έκαναν το χρέος απέναντι στην Ηρακλειώτικη ομάδα, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τον Φιλαθλητικό 1 στο ντέρμπι της αγωνιστικής.
ΤΑ ΣΕΤ: 25-18, 25-15, 25-19.
ΝΕΟΣ ΟΠΕΡ (Φεντότοβα): Αποστολάκη, Πίσσα, Τσακαλάκη, Ποθητού, Χαλίκη, Τζουγανάκη, Παλιεράκη, Περκέτσι, Παντελάκη.

Νέος ΟΠΕΡ1 – ΓΕΗ 2 3-0
Γιούχτας – Άθλεση 1 0-3
Ρεπό: Φιλαθλητικός

1. Νέος ΟΠΕΡ1 7 4 3-1 9-3
2. Φιλαθλητικός1 6 3 3-0 9-3
3. Άθλεση1 6 4 2-2 8-7