9η και 13η θέση για τους Ρεθυμνιώτες στο Πανελλήνιο Open ανδρών.

Στη Γλυφάδα και στις εγκαταστάσεις του South BV Project, φιλοξενήθηκε το τριήμερο 7-9 Ιουνίου, OPEN του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Beach Volley Ανδρών, Γυναικών.

Συναρπαστικοί αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο τουρνουά που συμμετείχαν 34 ομάδες ανάμεσα τους και δυο με Ρεθυμνιώτικο ενδιαφέρον, ο Στάθης Αραμπόπουλος με συμπαίκτη τον Γιώργο Μονιάκη και ο Παναγιώτης Δανιάς με τον Κυριάκο Μπεμπή. Και οι δυο ομάδες, κατάφεραν στα προκριματικά της Παρασκευής να πάρουν τις νίκες που ήθελαν και να περάσουν στον κυρίων ταμπλό. Εκεί βρέθηκαν στο ίδιο όμιλο οπου γνώρισαν την ήττα από τους αντιπάλους τους και βρέθηκαν αντιμέτωποι στο ταμπλό των ηττημένων.
Στο «εμφύλιο» οι Αραμπόπουλος/ Μονιάκης επικράτησαν με 2-0 σετ, (21-16, 21-15) των Δανιά/ Μπεμπή που κατέλαβαν την 13η θέση στο τουρνουά.
Οι νικητές βρέθηκαν στην 12αδα, γνωρίζοντας την ήττα από τους μετέπειτα πρωταθλητές Γεωργακόπουλος / Κόλα, με 2-0 (21-16, 21-14) και τελικά τερμάτισαν στην 9η θέση της διοργάνωσης.

Νικητές του τουρνουά η Γεωργακόπουλος Ν. / Κόλα Α. που κέρδισαν σε 39΄ στο Μεγάλο τελικό τους Κανέλλο Ι. / Τζιουμάκα Σ. με 2-0 (21-19, 21-16) και πήραν το χρηματικό έπαθλο.

Το South BV Open είναι η διοργάνωση με υψηλότερες παροχές στους συμμετέχοντες (με φιλοξενίες στις ομάδες του ταμπλό εκτός Αττικής), έχει από τους μεγαλύτερους συντελεστές στην Πανελλήνια βαθμολογία για τουρνουά της κατηγορίας Open (0,4) και συνολικό χρηματικό έπαθλο 1.250€ (750€ άνδρες – 500€ γυναίκες).

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των Ρεθυμνιώτικων ομάδων στο τουρνουά.
Προκριματικά
Καπάτος Γ. / McCollum T. – Δανιάς Π. / Μπεμπής Κ. 0 – 2
(19-21, 18-21)
Δανιάς Π. / Μπεμπής Κ. – Γεωργούλας Α. / Τριανταφυλλόπουλος Μ. 2 – 0 (21-13, 21-17)
Malesic B. / Παπαδογούλας Α. – Αραμπόπουλος Σ. / Μονιάκης Γ. 0 – 2
(14-21, 22-24)

Αγώνες  Β’ ομίλου
Ιωαννίδης Π. / Πολυχρονιάδης Α – Δανιάς Π. / Μπεμπής 2 – 0
(21-16, 21-15)
Αραμπόπουλος Σ. / Μονιάκης Γ – Αλεξίου Γ. / Χατζηνικολάου Δ. 1 – 2 (15-21, 21-18, 8-15)