Με Βαρούχα νέο σπουδαίο «τρίποντο» για ΑΕΜ

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη που την κρατάει ζωντανή στην διεκδίκηση της παραμονής πέτυχε η ΑΕ Μυλοποτάμου, επικρατώντας με 1-0 του Ηλυσιακού, πριν από λίγο στα Λιβάδια, σε παιχνίδι για την 17η αγωνιστική του 8ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Με χρυσό σκόρερ τον Στέφανο Βαρούχα, η ΑΕΜ κέρδισε Ηλυσιακό και άγχος, πατώντας γκάζι για να σώσει έστω και την ύστατη ώρα την φετινή χρονιά. Η ψυχολογία και η τύχη έχουν γύρισε με το μέρος της ομάδας του Γιώργου Κόλτζου, που ευτύχησε να φτάσει στο γκολ της νίκης στο διάστημα όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο.

Πάντως, στην επανάληψη, οι Ρεθυμνιώτες ήταν ανώτεροι και σπατάλησαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Πιτσόκου, Βαρούχα, για να τελειώσουν το παιχνίδι πριν από το έσχατο σφύριγμα του Ηρακλειώτη διαιτητή Χαραλαμπάκη.

Όλα τα αποτελέσματα της Γ’ Εθνικής (Εδώ)

Η Βαθμολογία της Γ’ Εθνικής (Εδώ)

Φάσεις και γκολ

1’ κάθετη πάσα του Δροσάκη, το σουτ του Κιάσσου θα μπλοκάρει ο Κοντοπίδης.

15’ φάουλ του Τσίτσαρη, ο Κελαϊδής θα μπλοκάρει την μπάλα.

22’ λάθος του Μυρθιανού, το σουτ του Σουλελέ θα διώξει σε κόρνερ ο Κελαϊδής.

25’ όμορφη συνεργασία Κιάσσου-Ξαγοράρη, κάθετη του τελευταίου, θα προλάβει και θα μπλοκάρει ο Κοντοπίδης.

30’ ψηλοκρεμαστό πλασέ του Βαρούχα μέσα από την περιοχή, θα μπλοκάρει ο Κοντοπίδης.

35’ αντεπίθεση της ΑΕΜ, με τον Ρηγάκη να τροφοδοτεί τον Βαρούχα και αυτός με σουτ να ανοίγει το σκορ, 1-0.

59’ καλό σουτ του Πιτσόκου, θα σώσει ο Κοντοπίδης.

61’ δυνατή εκτέλεση φάουλ του Μυρθιανού, ο Κοντοπίδης ενστικτωδώς θα διώξει.

67’ σέντρα σουτ του Πιτσόκου, η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ.

89’ ο Βαρούχας προσπάθησε να αποφύγει τον Κοντοπίδη κινούμενος παράλληλα προς την εστία, αλλά ο πορτιέρο του Ηλυσιακό προλαβαίνε και γραπώνει την μπάλα.

92’ ο Βαρούχας θα βρεθεί σε θέση τετ α τετ, αλλά το σουτ του θα εκτιναχθεί σο αριστερό του «Γ» και θα διώξει σε κόρνερ ο Κοντοπίδης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χαραλαμπάκης, Γαρεφαλάκης, Παπαδάκης (Ηρακλείου).
ΤΟ ΓΚΟΛ: 35’ Βαρούχας.
ΑΣΣΙΣΤ: 35’ Ρηγάκης.

ΑΕ ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΥ (Γιώργος Κόλτζος): Κελαϊδής, Μυρθιανός, Πιτσόκος, Μποτωνάκης, Κιάσσος, Δ. Πλουσής, Ξαγοράρης (86’ Μερτίρι), Ρηγάκης (90’+ Κουγιουμουτζής), Δελήμπασης, Δροσάκης (35’ Βιτώρος), Βαρούχας.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Παπασπύρου): Κοντοπίδης, Μέξης, Ρόπας (88’ Σεράνι), Παπαδημητρίου (83’ Κατσίβελας), Μουσταφίδης, Αμανατίδης, Τσίτσαρης, Λαμπρόπουλος (68’ Ιωάννου), Μάλτσι, Τριανταφύλλου, Σουλελές.