Ηττα – αποκλεισμός απο το κύπελλο

Με ήττα ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις το Ρέθυμνο Cretan Kings, χάνοντας με 61-69 από την Κύμη στο πλαίσιο της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο «Μελίνα Μερκούρη» η Ρεθυμνιώτικη ομάδα προσπάθησε να πάρει τη νίκη – πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης αλλά δεν τα κατάφερε. Αν και μπήκε φουριόζα (17-6 στο 6’) η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η αστοχία, κυρίως από τα 6.75μ. (3/17τριπ.) και τα λάθη (22) αποδείχθηκαν καθοριστικός παράγοντας για την έκβαση της αναμέτρησης, γνωρίζοντας την ήττα με 61-69.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκάιτον (15π.), με τους Ντάνιελς (14π.) και Μπαρτ να συμπληρώνουν την τριάδα των «διψήφιων». Πλέον οι παίκτες του Ρεθύμνου επικεντρώνονται στην Betshop.gr Basket League, καθώς το Σάββατο (16.45) θα πραγματοποιηθεί η πρεμιέρα κόντρα στον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Δυναμικά σε άμυνα και επίθεση μπήκε η ομάδα μας. Με σκόρερ τους Χριστοδούλου, Μπαρτ, Γκάιτον και Ντάνιελς πήραν μία διαφορά 8 πόντων (12-4 στο 4’), ενώ με ένα μίνι σερί 5-0 έγραψαν τη μεγαλύτερη διαφορά με 17-6 (6’). Από κει και πέρα η Κύμη αντέδρασε, διαμορφώνοντας το 18-13 του α’ δεκαλέπτου. Μεγάλος άτυχος ήταν ο Ανδρέας Χριστοδούλου, ο οποίος τραυματίστηκε στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να παρακολουθήσει από τον πάγκο το υπόλοιπο της αναμέτρησης.
2ο Δεκάλεπτο
Στη συνέχεια το Ρέθυμνο Cretan Kings σκόραρε με βολή (19-13) και εν συνεχεία έμεινε άποντη για 5 λεπτά. Εκείνος που έλυσε τον γόρδιο δεσμό ήταν ο Γκάιτον, ενώ ο Μπαρτ διατήρησε τη διαφορά στο +6 (23-17 στο 16’). Όμως μία αντεπίθεση διαρκείας από τους φιλοξενούμενους και επιμέρους σκορ 2-12 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 25-29 στο 19’. Μάλιστα διατηρήσαν το προβάδισμα έως και το φινάλε του ημιχρόνου (27-31).
3ο Δεκάλεπτο
Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Ντάνιελς και Μπαρτ βρήκαν απαντήσεις, με τον πρώτο μάλιστα να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο της ομάδας μας για το 34-38 (22’). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με τους Ρεθυμνιώτες να  αντιμετωπίζουν πρόβλημα στην επίθεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Κύμη να αυξήσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (34-45 στο 25’). Οι Ντούραμ και Γκάιτον μείωσαν (39-45), ενώ η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη. Η πίεση στην άμυνα και η καλή κυκλοφορία στην επίθεση έφερε την ομάδα ακόμα πιο κοντά, καθώς με τρίποντο ο Γκάιτον έγραψε το 44-47, με την περίοδο να λήγει στο 44-49.
4ο Δεκάλεπτο
Η ομάδα μας πίεσε στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, μειώνοντας στο καλάθι με τον Ντούραμ 47-49, όμως η Κύμη βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει (47-53). Ο Ντέιβις έφερε σε… απόσταση τριπόντου την ομάδα μας (52-55 στο 33’), αλλά με επιμέρους 4-12 η Κύμη έβαλε τις βάσεις για τη νίκη – πρόκριση (56-67 στο 37’). Τελικά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε, χάνοντας με 61-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 27-31, 44-49, 61-69.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Σταύρος Μυκονιάτης): Ντάνιελς 14 (1 τριπ., 6 ριμπ.), Μπρέισι-Ντέιβις 6 (1), Γκάιτον 15 (1 τριπ., 6/8 διπ., 4 ριμπ.), Ντούραμ 4, Οικονομόπουλος, Ραζής 2, Χριστοδούλου 4, Κουρέπης, Γλυνιαδάκης, Σιγκούνας 1, Μπαρτ 13 (9/9 βολ., 2/4 δίπ., 3 ασίστ), Κλάντον.
ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης): Χόρτον 11 (4/11 διπ., 7 ριμπ.), Σαγκς 18 (3/5 διπ., 3/6 τριπ.), Μπολντς 2, Τουτζιαράκης 3, Καμφόρ 7, Ουάσινγκτον 10, Γερομιχαλός 2, Τσιάρας, Πουλιανίτης 5, Ουμπίλα 4, Μαραγκός, Στυλιανού 7 (2/2 δίπ., 1/1 τρίπ.).