Άξιζε κάτι καλύτερο ο Ερμής Ζωνιανών…

Το κακό του ξεκίνημα στο ματς πλήρωσε… ο ελλιπέστατος Ερμής Ζωνιανών και ηττήθηκε με 3-1 από την Προοδευτική στο δημοτικό γήπεδο Νίκαιας, χωρίς να είναι χειρότερος από τους «βυσσινί».

Ο Ερμής Ζωνιανών στάθηκε εξαιρετικά στο διάστημα 20’-75’ ήταν καλύτερος δημιούργησε και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει ή ακόμη και να προηγηθεί αλλά βρήκε απέναντι του έναν εξαιρετικό πορτιέρο το νεαρό Πραντάλο των γηπεδούχων. Το πρώτο τέταρτο ήταν εφιαλτικό για τον Ερμή Ζωνιανών ο οποίος βρέθηκε πίσω με 1-0 στο 10’ με γκολ του Παπουτσογιαννόπουλου, ενώ στο 16’ σε μια ανύποπτη φάση ήρθε το 2-0. Στο 25’ ο Αυγουστάκης μείωσε σε 2-1 και ο Ερμής Ζωνιανών άρχιζε να κερδίζει μέτρα πιέζοντας για την ισοφάριση τόσο στο τελευταίο 20λεπτό του α’ μέρος όσο και στο ημίωρο της επανάληψης. Η ισοφάριση δεν ήρθε και σε μία στιγμή αδράνειας στο 76’ η «Προο» πέτυχε το 3-1, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Νέα ατυχία με τραυματισμό του Βιτώρου για τον Ερμή Ζωνιανών, με την κατάσταση του Ανωγειανού μέσου να αξιολογείται τις επόμενες ημέρες.

Φάσεις και γκολ

3’ σουτ Κουτσούμπα η μπάλα θα φύγει άουτ.

10’ ο Κουτσούμπας με κάθετη πάσα θα τροφοδοτήσει τον Παπουτσογιαννόπουλο, ο οποίος με σουτ θα ανοίξει το σκορ, 1-0.

16’ λάθος εκτίμηση του Χρήστου, το διώξιμο του οποίου θα κοντράρει στον Σταθόπουλο και θα καταλήξει στα δίχτυα, 2-0.

25’ ο Σκουτέλης εκτελεί φάουλ και ο Αυγουστάκης με προβολή μειώνει σε 2-1.

27’ σουτ του Πλιάτσικα θα διώξει με υπερένταση σε κόρνερ ο Πραντάλος.

45’+2’ σουτ του Κεφαλούκου μέσα από την περιοχή θα διώξει εντυπωσιακά ο Πραντάλος, νέο σουτ του Σκουτέλη η μπάλα θα κοντράρει σε αμυνόμενους.

52’ σουτ του Μπαμπουλάκη έξω από την περιοχή θα μπλοκάρει ο Πραντάλος.

61’ όμορφη ενέργεια και σουτ του Σκουτέλη μέσα στην περιοχή θα μπλοκάρει ο Πραντάλος.

63’ καλή εκτέλεση φάουλ του Γεμιστού θα διώξει με υπερένταση σε κόρνερ ο Πραντάλος.

70’ σουτ του Κουτσούμπα, η μπάλα θα τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι αλλά από κοντά ο Κουτσούμπας δεν θα βρει την μπάλα όπως θα ήθελε και θα μπλοκάρει ο Χρήστου.

76’ σέντρα του Παπουτσογιαννόπουλου και προ κενής εστίας ο Γαβράς με πλασέ θα γράψει το 3-1.

84’ εξαιρετική ενέργεια και σουτ του Πλιάτσικα θα διώξει εντυπωσιακά ο Πραντάλος.

85’ σλάλομ του Ν. Ζερβού από την άμυνα του και σουτ άουτ.

86’ νέο σουτ του Πλιάτσικα, η μπάλα θα κοντράρει και θα καταλήξει κόρνερ.

87’ κόρνερ του Σκουτέλη την κεφαλιά του Κουκούλη θα μπλοκάρει ο Πραντάλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δρούζας (Αργολίδος), Σερεβέτας, Ανδρέου (Αθηνών).

ΤΑ ΓΚΟΛ: 10’ (Σ) Παπουτσογιαννόπουλος 16’ (Σ) Σταθόπουλος, 76’ (Σ) Γαβράς – 25’ (Σ) Αυγουστάκης.

ΑΣΙΣΤ: 10’ Κουτσούμπας, 76’ Παπουτσογιαννόπουλος – 25’ Σκουτέλης.

ΔΟΚΑΡΙ: 70’ Κουτσούμπας.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Σωτήρης Τζουμερκιώτης): Πραντάλος, Μανδαμανιώτης, Παπουτσογιαννόπουλος, Νικολόπουλος (28’ λ.τ. Γαβράς), Παπαγεωργίου, Ξενοπανάγος, Κουτσούμπας, Γκόγκα, Σταθόπουλος (81’ Δρόσης), Λαζαρίδης, Βουργουντζής (89’ Κολοβάδης).

ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ (Στέλιος Κοζανίδης): Χρήστου, Ν. Ζερβός, Γεμιστός, Αυγουστάκης, Πλιάτσικας, Μπαμπουλάκης, Ρουμπάκης, Σκουτέλης (90’ Χασουράκης), Κεφαλούκος (80’ Τουρνάκης), Κωστάκης, Βιτώρος (40’ λ.τ. Κουκούλης).