Έπεσε με ψηλά το κεφάλι ο Άρης…

Όνειρα τέλος, για τον Άρης Ρεθύμνου αναφορικά με την προσπάθεια του για άνοδο στην Γ’ Εθνική κατηγορία.

Η ομάδα του Μιχάλη Δεληγιαννάκη, ηττήθηκε πριν από λίγο στο γήπεδο της Σοχώρας με 2-5 από τον καταιγιστικό Ατσαλένιο, μένοντας οριστικά μακριά από τις δύο πρώτες θέσεις. Την μία την εξασφάλισε από σήμερα το ΙΝΚΑ Χανίων του Γιάννη Κατσούλη που κέρδισε με 2-0 τον ΟΦ Ιεράπετρας στις Μουρνιές. Ο ΠΟΑ από την πλευρά του με τις δύο συνεχόμενες νίκες βρίσκεται μία ανάσα από την επιστροφή του στην Γ’ Εθνική μετά από δύο χρόνια, αφού του αρκεί η ισοπαλία στο τελευταίο ματς με τον ΟΦΙ στην έδρα του την Κυριακή. Στο σημερινό παιχνίδι η εμπειρία των Μανόλη Ρουμπάκη και Τάσου Τριανταφύλλου έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του παιχνιδιού, αφού αποτέλεσαν τους στυλοβάτες για να έρθει αυτή η νίκη. Ο Άρης πάλεψε αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και στην δεύτερη συμμετοχή του στους αγώνες μπαράζ πρωταθλητών ΕΠΣ. Όση τύχη είχε στο παιχνίδι του Ατσαλένιου, τόσο άτυχος ήταν στο σημερινό παιχνίδι. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με ένα σπάνιο γκολ, ισοφάρισε, αλλά στο 45’ ήρθε το 1-2 για τον ΠΟΑ και στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου το 1-3, «τελειώνοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Φάσεις και γκολ
9’ βαθιά μπαλιά του Ρουμπάκη, ολέθριο λάθος του Βογιατζιδάκη, ο οποίος κάνει κακή εκτίμηση και η μπάλα περνάει από πάνω του με το Νίκο Βρεττό σε κενή εστία απλά να την στέλνει στα δίχτυα (0-1).

12’ σέντρα του Ρουμπάκη, ο Τριανταφύλλου πιάνει την πρώτη κεφαλιά, ο Ν. Βρεττό την δεύτερη αλλά με εκπληκτική επέμβαση ο Βογιατζιδάκης διώχνει σε κόρνερ.

14’ ελάχιστα άουτ θα φύγει η κεφαλιά του Τριανταφύλλου.

18’ λάθος του Μαργκίνι, ο Μπιτσάκης θα βρεθεί σε θέση βολής αλλά θα σουτάρει άουτ.

20’ σουτ του Παπάζογλου θα κοντράρει σε σώματα αμυντικών.

23’ ο Ρουμπάκης θα βρεθεί σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Βογιατζιδάκης θα σώσει.

34’ ο Πετράκης σπρώχνει πεντακάθαρα μέσα στην περιοχή τον Γκιόκα και ο Τσαγκαράκης δίνει αμέσως την εσχάτη των ποινών.

35’ την εκτέλεση του πέναλτι αναλαμβάνει ο Στέλιος Κοζανίδης ο οποίος ισοφαρίζει σε 1-1.

45’ ο Τριανταφύλου με κάθετη πάσα βγάζει τετ α τετ τον Ρουμπάκη, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ πετυχαίνει το 1-2.

52’ σέντρα του Ν. Βρεττού, ο Ρουμπάκης στο δεύτερο δοκάρι ανενόχλητος θα πετύχει το 1-3.

70’ ο Μπουτσάκης «κόβει» την μπάλα και από κοντά ο Τριανταφύλλου θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 1-4.

82’ κόρνερ του Κοζανίδη, με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ο Μιχελιδάκης θα μειώσει σε 2-4.

87’ καλό σουτ του Βελονάκη θα μπλοκάρει ο Χατζημηνάς.

90’ ο Μπουτσάκης θα βρεθεί σε θέση τετ α τετ και θα πλασάρει εύστοχα για το τελικό 2-5.

ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Μιχάλης Δεληγιαννάκης): Βογιατζιδάκης, Πίργια (57’ Γκούτζος), Μουλίτσας, Θεοδωρομανωλάκης, Μιχελιδάκης, Δασκαλάκης, Μαργκίνι, Γκιόκας, Κοζανίδης (82’ Βερτούδος), Παπάζογλου (57’ Γκούτζος), Βελονάκης.

ΑΤΣΑΛΕΝΙΟΣ (Βασίλης Κρασανάκης): Χατζημηνάς, Καρβελάς (59’ Κ. Βρεττός), Ρουμπάκης, Γιακουμάκης, Πετράκης, Χατζηανδρέου (45’+ λ.τ. Φραγκιαδάκης), Ν. Βρεττός, Πετράς, Τριανταφύλλου (75’ Ρωμανάκης), Μπιτσάκης, Παπαδομιχελάκης.