Ήττα στην Σαντορίνη για τον ΟΠΕΡ

Την ήττα γνώρισε η γυναικεία ομάδα του ΟΠΕ Ρεθύμνου από τον ΑΟ Θήρας με 3-0 σετ (25-19, 25-16, 25-17), στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Α1 Βόλεϊ γυναικών.
Οι γηπεδούχες πήραν το προβάδισμα με 1-4 στο 1ο σετ με τον ΟΠΕΡ να ισοφαρίζει σε 6-6. Στην συνέχεια η ομάδα της Σαντορίνης πήρε διαφορά ασφαλείας με 16-12, και την κράτησε, κατακτώντας το σετ με 25-19 σε 25′.
Και στο 2ο σετ δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού με την ομάδα γηπεδούχο ομάδα να ξεκινάει δυνατά και να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 9-4 και λίγο αργότερα με 13-9, με τον Α.Ο. Θήρας να μην αφήνει αμφιβολία για το ποιά ομάδα θα πάρει και το δεύτερο σετ, 25-16 σε 23′.
Στο 3ο σετ ο ΟΠΕΡ μπήκε πιο δυνατά από την Σαντορίνη και ξεκίνησε με 1-4 ύστερα από άσσο της Ξαγοραράκη. Ο ΑΟΘ αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 6-6, με τα κορίτσια του Ρεθύμνου να μην τα παρατούν και να παίρνουν εκ’ νέου προβάδισμα με 8-11 και να αναγκάζουν την Ελένη Μεμετζή να καλέσει τάϊμ άουτ.
Ένα σερί του Α.Ο.Θ. (8-1) εκτόξευσε τη διαφορά στους 5 πόντους και ξανάβαλε την ομάδα της Σαντορίνης στη θέση του οδηγού. Το σετ έκλεισε με 25-17 και τον ΟΠΕΡ να γνωρίζει την 4η ήττα του στο πρωτάθλημα της Α1 μένοντας στους 8 βαθμούς.

Τα σετ: 25-19, 25-16, 25-17

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη 5 (5/9 επ., 55% υπ.), Ψυλλάκη Ι. 8 (5/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (5/7 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Καρπουζά 8 (7/20 επ., 1 άσο), Βεργίδου 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 18 (11/24 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (67% υπ.) / Ξαγοραράκη, Βαρουδάκη 5 (4/5 επ., 1 άσο, 67% υπ.), Ψυλλάκη Μ.

ΟΠΕ Ρεθύμνου (Ζιώγας): Κιλιζιράκη 3 (2/11 επ., 1 άσο, 32% υπ.), Σαπαρέφσκα 6 (6/27 επ., 31% υπ.), Παρασκάκη 5 (1/4 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τσελάκη 7 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Ξαγοραράκη 5 (3/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ζούνιτς 9 (8/28 επ., 1 άσο), Χατζάκη Ε –λ (21% υπ.)

Ζιώγας: «Πληρώσαμε την κοιλιά που κάναμε στην υποδοχή στο 1ο και στο 3ο σετ, αν και γενικά σε όλο το ματς δεν ήμασταν καλοί στην πρώτη μπάλα. Αυτό μας κόστισε αρκετά αφού ήμασταν προβλέψιμοι στην ανάπτυξη κι είναι κρίμα γιατί είχαμε αρκετά καλή παρουσία σήμερα παρά την έλλειψη της Καλογριδάκη.