«Ασπρόμαυρο» το Κρητικό ντέρμπι στην Α2 γυναικών

Για την 7η αγωνιστική της Α2 βόλεϊ γυναικών, ο Ν. ΟΠΕΡ φιλοξένησε τον ΟΦΗ στο Ρέθυμνο    σετ

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 σετ (23-25), στο 2ο σετ η εικόνα του Ν. ΟΠΕΡ βελτιώθηκε και το κατέκτησε με 25-21. Μεγάλη «μάχη» έγινε στο 3ο σετ με τον ΟΦΗ να έχει προβάδισμα 3 πόντων μέχρι το 16-19, από εκεί και μετά ο Ν. ΟΠΕΡ με ένα σερί 4-0 πήρε προβάδισμα 20-19 και οι δυο ομάδες πήγαν πόντο, πόντο μέχρι το 21-22 και 23-24, με τον ΟΦΗ να κάνει το 1-2 σετ (23-25). Στο 4ο σετ, οι φιλοξενούμενες είχαν καλή ψυχολογία και πήραν προβάδισμα με 5-15 και 8-18 και τα κορίτσια του Ν. ΟΠΕΡ να κάνουν την ύστατη προσπάθεια μειώνοντας 16-18, αλλά μέχρι εκεί. Ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει τελικά το σετ με 21-25 και μαζί το ματς και το τρίποντο με 1-3.