Δύσκολο απόγευμα και νίκη στην 2η παράταση

Με την διεξαγωγή της 11ης αγωνιστικής ολοκληρώθηκε ο Α’ γύρος του πρωταθλήματος των ανδρών της ΕΚΑΣΚ με το Ρέθυμνο Cretan Kings να αντιμετωπίζει τον Ηρόδοτο, ενώ με ρεπό ολοκλήρωσε την προσπάθεια της στο πρώτο μισό της σεζόν η ομάδα της Ακαδημίας.

Δύσκολο απόγευμα πέρασε το Ρέθυμνο Cretan Kings στην Ν. Αλικαρνασσό από τον Ηρόδοτο. Οι Ρεθυμνιώτες βρέθηκαν σε κακή ημέρα, κάνοντας πολλά λάθη και σε συνδυασμό με διαιτητικά λάθη σε αρκετά σημεία της αναμέτρησης δυσκολεύτηκαν να πάρουν την 8η νίκη τους στο πρωτάθλημα, στο φινάλε του Α’ γύρου. Χωρίς τους Κούμουλο και Μαραυγάκη στην σύνθεση τους, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-21. Η εικόνα τους στην συνέχεια άλλαξε και στο ημίχρονο βρέθηκαν πίσω με -4 (37-33). Από εκεί και μετά όλα ήταν ισορροπημένα για τις δυο ομάδες (49-49, 62-62) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ολοκληρώθηκε και πάλι ισόπαλο με 68-68. Στην δεύτερης παράταση το Ρέθυμνο Cretan Kings έβγαλε το πάθος που του έλειπε όλα τα υπόλοιπα λεπτά και πήρε τελικά την νίκη με 75-79

Ηρόδοτος – Ρέθυμνο Cretan Kings 75 – 79
(κ.δ. 62-62, α’ παρ. 68-68, β’ παρ. 75-79)
Ρέθυμνο Cretan Kings (Μητρόπουλος – Νταλιάνης): Ασουμανάκης 5 (1), Γιάννης 8, Παπαδογιανάκης Χ., Βλαχάκης 5, Ξυδάκης, Στέβοβιτς 8, Ηλιάδης, Τασιούδης 17 (1), Τσιάτσος 13, Δουλγεράκης 13 (3), Κυρίτση 10 (2).