19 Απριλίου 2024

Εξαιρετική η παρουσία των Ρεθυμνιωτών στο Psilorits Race

Πολύ καλή παρουσία είχαν οι Ρεθυμνιώτες αθλητές που συμμετείχαν στους 7ους Διεθνείς Αγώνες «Psiloritis Race», που πραγματοποιήθηκαν το περασμένο Σαββατοκύριακο στο Ρέθυμνο.

Το δρομικό κίνημα είναι σε έξαρση τα τελευταία χρόνια και στο Ρέθυμνο, με τους αθλητές από τους συλλόγους του Ρεθύμνου να έχουν σπουδαίες επιτυχίες σε πολλούς αγώνες ανά την Ελλάδα, αλλά και διεθνείς. Αυτό κυρίως εκφράζεται από τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου, αλλά και από άλλους συλλόγους, ενώ δεν είναι λίγοι και αυτοί που συμμετέχουν στους αγώνες ως ανεξάρτητοι.

Στο «Psiloritis Race» το περασμένο Σαββατοκύριακο την απόσταση των 35.000 μέτρων, έτρεξαν πάνω από 100 δρομείς από συνολικά 14 χώρες, με 5 εξ’ αυτών να είναι Ρεθυμνιώτες. Κορυφαίος όλων ο Μανόλης Μοσχονάς του ΣΔΥΡ, ο οποίος τερμάτισε 5ος με επίδοση 4.23’36’’ 37’ πίσω από τον Ισραηλινό Shilon Orr, που με χρόνο 3:46:02 αναδείχθηκε νικητής. Στην πρώτη δεκάδα πλασαρίστηκαν ο Γιάννης Οικονομάκης του ΟΚΑ Αρκάδι, τερματίζοντας 7ος και ο Δημήτρης Λαχνιδάκης του ΣΔΥΡ, που τερμάτισε 9ος.

Εκτός από την διαδρομή των 35.000 μέτρων, δυναμική ήταν και η συμμετοχή των Ρεθυμνιωτών στον παράλληλο αγώνα των 8.500 μέτρων. Από Ρεθυμνιώτικης πλευράς συμμετείχαν 14 αθλητές και αθλήτριες, έχοντας πολύ καλές επιδόσεις με κορυφαία την Ανεξάρτητη Ελένη Σαριδάκη, η οποία αναδείχθηκε 2η νικήτρια στην γενική κατάταξη.